Лионел Меси изпусна дузпа и Аржентина се провали шумно в първия си мач на Мондиал 2018 - 1:1 срещу Исландия.

Асът, върху плещите на когото са надеждите на 40 милиона в родината, се превърна в грешник, след като в 64-ата минута не сполучи от 11 метра и не реши мача за Аржентина.

Така легендата за Меси, който е сравняван с най-добрите в историята на футбола, остава с лека въпросителна около успехите му с националния, особено на Световни първенства.

Снимки: Getty Images

И то в ден, в който цялата планета чакаше реакцията на единия голям гений на новото време в играта, срещу другия. Кристиано Роналдо блесна с хеттрик за Португалия ден по-рано.

Провалът на Меси стана пред очите на Диего Марадона, който бе на трибуните в Москва. Идолът сам направи Аржентина световен шампион през 1986-а, но сега наследникът му изглежда няма да сполучи, и то в последния си, четвърти опит.

На 21 юни Аржентина играе срещу Хърватия в изключително тежката група D, където е и Нигерия. Но с ремито днес, нещата се усложняват много.

А всичко тръгна добре - Серхио Агуеро вкара с левия крак след хубаво завъртане в 19-а минута. Четири по-късно елементарна грешка на вратаря Вили Кабайеро позволи на Алфред Финбогасон да изравни с първия гол изобщо на Исландия на Мондиал.

Един от големите фаворити на първенството се блъскаше в исландска стена, въпреки че игра почти през всичките 90 минути пред вратата на съперника. Но тактиката - да дадем всяка топка на Меси, а той да измисли нещо, не работеше.

В 64-ата минута капитанът с номер 10 застана на 11 метра от гола след нарушение срещу Евер Банега, но Ханес Тор Халдорсон спаси и Аржентина рухна.

След пропуска Лео тотално също се срина психически и игра слабо до края. Имаше две добри възможности от пряк свободен удар, но стреля разсеяно и далеч от целта. Видимо пропускът го извади от релси.

Реферът от Полша Шимон Марчиняк можеше да даде и втора дузпа за фаворита, но пропусна да го направи, а с това и южноамериканците оставиха победата да си иде.

Исландия гордо стартира с реми в първия си мач в историята на Световно първенство. Нацията е най-малка, някога стигала до финали на Мондиал, и може спокойно да празнува.

За Меси и Аржентина идват решителни дни.

Мачът с хърватите вероятно ще е като финал.