Франция стана последният полуфиналист на Мондиал 2022 след зрелищна победа с 2:1 над Англия. Двата тима изиграха здрав сблъсък с много драма и отличен футбол, в който в крайна сметка "петлите" ликуваха. А в спор за място на големия финал съперник ще е Мароко.

В главно действащо лице в мача се превърна капитанът на Англия Хари Кейн. Той изпълни две дузпи, но успя да вкара само едната. А пропускът му в края на мача се оказа фатален за британците.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК>>>

Попаденията за "петлите" пък бяха дело на Чуамени и Жиру, като световните шампиони продължават със защитата си на титлата.

Срещата започна с куриоз - още в 35-ата секунда топката се спука и се наложи да бъде заменена. Първите десетина минути пък бяха равностойни, като двата отбора демонстрираха предпазлива игра.

В 11 минута Оливие Жиру нанесе първи точен удар за Франция. Той стреля с глава, но вратарят на Англия Джордан Пикфорд улови топката.

Getty Images

В 17 минута Франция нанесе първи удар!

Орелиен Чуамени вкара един от най-красивите голове на Мондиала. Той пое топката на около 30 метра от вратата на Англия и с мощен шут я прави в долния десен ъгъл, правейки резултата 1:0 за "петлите". Истински шедьовър!

Малко след това Хари Кейн бе на косъм от изравняване на резултата. Той се измъкна отлично от Упамекано и излезе очи в очи с вратаря на Франция Уго Лорис, който успя да спаси удара му.

В 25 минута отново Кейн бе в центъра на вниманието. Той бе фаулиран от Упамекано и падна на границата на наказателното поле. Ситуацията бе разгледана с VAR, но дузпа за Англия не последва.

Малко след това капитанът на Англия пак пробва рефлексите на Лорис с бомбен изстрел извън наказателното поле. Топката летеше към горния десен ъгъл, но вратарят успя да спаси с красив плонж.

В 39 минута Килиан Мбапе напомни за себе си. Той получи отличен пас около зоната за изпълнение на дузпа, ударът му обаче мина над купа от играчи и над вратата.

До края на полувремето липсваха по-сериозни положения и двата тима се оттеглиха за почивка при аванс от един гол за "петлите".

Второто полувреме започна във вихрено темпо.

Англия се хвърли на щурм и успя в 52 минута да си спечели дузпа. Букайо Сака бе фаулиран в наказателното поле на Франция, а виновникът бе авторът на гола за "петлите" - Чуамени. Зад топката застана Хари Кейн, който с мощен шут вкара топката във вратата. Гол за Англия, резултатът е изравнен - 1:1.

Това бе гол номер 53 за Кейн с екипа на Англия, с което изравни рекордьора Уейн Рууни.

Попадението разгневи французите, които се вдигнаха веднага да върнат аванса си. В следващите 15 минути те притиснаха сериозно Англия, но решаващото подаване куцаше и до гол не се стигна.

В 70 минута Хари Магуайър имаше отличен шанс да изведе "трите лъва" напред. Той нацели с глава центрирана от фаул топка, но изстрелът му мина много близо до гредата.

Веднага след това Люк шоу проби отлично по крилото и остро центрира, изстрелът на Букайо Сака обаче бе блокиран от Ернандес.

В 77 минута Франция все пак успя да поведе отново! Оливие Жиру надскочи Магуайър в наказателното поле и се разписа с глава - 2:1 за Франция.

Само две минути по-късно обаче съдията даде втора дузпа за Англия. Ернандес изблъска в гръб появилия се като резерва Мейсън Маунт, реферът първоначално не отсъди нищо, но след консултация с VAR все пак посочи бялата точка. Зад топката отново застана Хари Кейн, но силният му удар мина високо над гредата. Ключов момент в мача!

В осемте минути продължение на мача Англия пробва финален натиск, но не успя да застраши вратата на Франция. Единственото изключение дойде в заключителните секунди, когато удар на Рашфорд от фаул мина над вратата.

Така "петлите" спечелиха мача, а "трите лъва" отпадат на 1/4-финал на втори пореден Мондиал.