Франция е на финал на Световното първенство след 1:0 над Белгия в първия полуфинал в Санкт Петербург.

Победата дойде заслужено за по-зрелия, подготвен и знаещ какво прави на терена отбор, който така и не трепна в нито един момент на Мондиал 2018 досега.

Вторият полуфинал е в сряда вечер от 21 ч в Москва между Англия и Хърватия, а пак там, на "Лужники", в неделя от 18 часа е финалът.

Там вече чакат французите.

Те заслужиха третия си световен финал, след като вдигнаха трофея преди 20 години с 3:0 над Бразилия и загубиха с дузпи от Италия през 2006 г.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Самюел Юмтити, защитникът на "Барселона", вкара с глава в 51-вата минута гола на победата.

С изключение на едни първи емоционални 20-ина минути в мача, в които Белгия натисна и опита да постави под напрежение съперника, на терена работеше изцяло планът на французите.

Подобно на двубоите си досега на турнира, тимът на селекционера Дидие Дешан започна прибрано и стегнато, без да търси атака от първите минути. Изчакваше моментите си, знаейки, че е пълен с много класа и няма как такива да не дойдат.

Първото полувреме завърши с превъзходство на французите, а за тяхната зрялост на терена и контрол върху събитията говори и фактът, че извършиха само едно нарушение за цялата първа част! Никакви нерви, никакво напрежение.

След като поведе, Франция тръгна за втори гол и обърканите белгийци по чудо оцеляха в десетина тежки минути.

В тях вилня Килиан Мбапе, който разпиляваше съперниците, а в сърцето на всяка атака с умните си отигравания бе Антоан Гризман.

В края обаче тийнейджърът Мбапе разлюти съотборниците си, проигравайки отлични шансове за втори гол с несериозни отигравания.

След 65-ата минута "червените дяволи" се вдигнаха за битка, усещайки, че и този шанс се изплъзва на това иначе страхотно талантливо и звездно поколение.

Удар с глава на Маруан Фелаини мина встрани, после снаряд на Аксел Витсел бе спасен от Уго Лорис. Вратарят на Франция обаче отрази само два наистина опасни шута за 90-те минути. Твърде малко.

"Денят на славата дойде", се пее в припева на "Марсилезата".

Е, ще бъде ли 15 юли, неделя, денят на славата за Франция, остава да видим.

Отборът на Дешан е на втори пореден финал на голям турнир, след като игра преди 2 години пред своя публика в мача за титлата на Евро 2016, но загуби от Португалия.

Сега Франция пак влезе в столицата на Русия, което значи, че там ще се чуе "Марсилезата" преди неделния финал.

Кой ще е другият химн - на Великобритания или Хърватия, както и дали "петлите" ще спечелят последната битка и войната, остава да видим.

Дотук никой не може да спори, че те са абсолютно заслужен финалист - след отстраняването на Аржентина, Уругвай и Белгия, мястото ти в мача за титлата не подлежи на съмнение.