Лудогорец ще играе в Европа и през 2024 година. Тимът, който вече много дълго време доминира в България, прескочи групите в Лигата на конференциите след победа с 1:0 срещу датския Нордшеланд. Така освен отмъщение за поражението от този съперник с 1:7 по-рано през сезона, разградчани си осигуриха и място в плейофите на турнира.

Те продължават напред като втори в крайното класиране след Фенербахче, докато датчаните отпадат с актив от 10 точки и голова разлика 17:7. "Фенерите" печелят групата с 12 точки, след като разбиха с 4:0 Спартак (Търнава).

ВИДЕО ОТ ДВАТА МАЧА ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

12 точки има и Лудогорец, а днес победата на българите бе осигурена от Якуб Пьотровски.

Вихрени първи минути дадоха надежда за интригуващ мач. Андрес Шелдруп отправи първия точен удар още в 5-ата минута, пробивайки навътре по лявото крило, но Серджио Падт спаси. Минута по-късно Бърнард Текпетей също попадна в графата "първи в мача", но с жълт картон, след като удари с лакът в лицето защитник в червено.

Скоростната игра, дала начало на мача, бързо се превърна само в спомен, след като и двата отбора видимо намалиха темпото. Гостите от Дания бяха заложили на висока преса в половината на съперника, като по този начин принуждаваха Лудогорец да изгражда постепенно и търпеливо атаките си. Разградчани най-сетне успяха да превъзмогнат натиска дълбоко в своята половина и започнаха да намират все повече добри позиции около наказателното поле на датчаните, но без да съумяват да сътворят нещо наистина опасно.

Шампионите създадоха първата реална възможност в мача - в 26-ата минута добра атака бе развита по десния фланг, след което топката стигна до Дуа в наказателното поле, а той с изстрел от движение нацели дясната греда.

Снимка: БТА

С напредването на времето Нордшеланд се отдръпна по-назад, а "орлите" задържаха топката повече и повече, търсейки шансове пред вратата на северняците. И тоново бяха близо в 35-ата минута, когато Текпетей стреля, топката тупна точно пред вратаря, който не я хвана, а от няколко метра Пьотровски стреля неточно при добавката.

В ответната атака Расмусен стреля от ситуация, огледална на тази с Дуа, но Падт спаси. В последните секунди на първата част Текпетей като по чудо се спаси от втори жълт картон и изгонване след грубо нарушение, а на почивката Георги Дерменджиев реши да избегне излишни рискове и го извади от игра.

Руан Секо получи пас от дълбочина от Педро Нареси рано през втората част и се оказа сам срещу вратаря, но стреля неточно от няколко метра разстояние. Последваха силни минути за нидерландския вратар на разградчани, който в рамките на няколко секунди в 51-ата минута отрази последователно опасни изстрели отблизо на Лукас Хей и на Шелдруп.

В 63-ата минута и Нордшеланд уцели греда - това се случи след центриране на Шелдруп и удар с глава от 7-8 метра на Нигрен, при който Падт не можеше да направи нищо, освен просто да изгледа топката. Секо отправи изстрел по диагонал в следващата българска атака, но Хансен също бе на висота и изби с върха на пръстите си.

Снимка: Bulphoto

Двамата треньори потърсиха промяна с пускането в игра на атакуващи играчи - Матиас Тисера за Лудогорец и Ибрахим Осман, който развинти родния първенец по време на домакинството в Дания.

Десетина минути преди края Якуб Пьотровски се превърна за пореден път в герой за своите в Европа. Полякът, който днес бе с капитанската лента, стреля от дъгата на наказателното поле, топката се отби в крака на Нигрен и за радост на домакините придоби неспасяема парабола, след което се оплете в мрежата за 1:0.

Грешникът Нигрен пропусна да изкупи вината си минутка след това, когато от малък ъгъл и няколко метра дистанция нацели гредата с пълна сила, вместо да прати топката в мрежата.

Фенербахче мина с 4:0 през Спартак (Търнава), за да си осигури първата позиция в групата.

Ферди Кадиоглу откри в 36-ата минута след асистенция на Душан Тадич, а сръбската звезда пропусна дузпа рано във втората част. Автогол на Такач направи резултата 2:0, а после Един Джеко взе нещата в свои ръце, за да оформи крайния резултата с два бързи гола между 59-ата и 61-ата минута в Истанбул.