ЦСКА бе на крачка от най-срамната загуба в историята си, но все пак успя да се измъкне срещу малтийци и преодоля първия квалификационен кръг на Лига Европа.

"Червените" постигнаха драматична победа с 2:1 над скромния Сайринс, за когото това бе дебют в европейските клубни турнири.

Преди мача всички очаквания клоняха към разгромна и лека победа за родния гранд, но 230-те мача повече в Европа и сериозното име на ЦСКА не оказаха никакво влияние, като "червените" драматично стигнаха до успеха в даденото от съдията продължение.

В 91-ата минута Али Соу пробва успореден пас на голлинията, а неумело излезлият малтийски вратар отклони топката в собствената си врата. Този миг от мача спаси ЦСКА от влизането в продължения срещу скромния малтийски съперник.

През почти целия двубой столичният гранд игра абсолютно безидейно и рядко намираше път към противниковата врата. Ако малтийците бяха изковали сензационен успех, едва ли щеше да кажем, че е незаслужено.

Пробуждането в "червено" дойде в след 70-ата минута, когато малтийският тим вече поведе в резултата. Над ЦСКА надвисна опасност от огромен исторически срам, но родният тим все пак успя да го избегне.

Влезлият като резерва Ахмед Ахмедов изравни, а Соу с помощта на малтийския вратар прати ЦСКА във втория квалификационен кръг на Лига Европа.

Двубоят започна напълно противно на всички очаквания, като в първите пет минути малтийците имаха два чудесни шанса за гол.

Още с първата атака Максуел се измъкна от централната двойка "червени" бранители, но вратарят Густаво Бусато спаси истрела му от чиста позиция.

Няколко минути по-късно малтийците изпълниха корнер, след който се получи разбъркване, а двама "червени" играчи изчистиха неумело топката, която падна върху горната греда на Бусато. В опита си да спаси, бразилският страж комично се удари в страничния си стълб.

След първоначалните шокиращи минути обаче ЦСКА започна да играе по-добре и натика противника в собственото му наказателно поле.

Мачът започна да изглежда така, както всеки очакваше - с 10 защитаващи се малтийци.

Най-силните минути за ЦСКА бяха в средата на полувремето, когато дойде ред за дебурния пропуск на Али Соу. Той бе оставен сам в наказателното поле, но реши да заложи на силата и стреля право в малтийския страж Дейвид Касар, който правеше впечатление с ръстта си от 171 сантиметра.

Последваха още няколко атаки, завършили с удар за ЦСКА, преди да застъпи тотално затишие на "Армията".

Снимка: Bulphoto

ЦСКА владееше постоянно топката, но от този факт не произлизаше нищо. Липсата на идея в "червените" редици бе доста сериозна.

И когато всички очаквахме родният гранд да се хвърли в опити да смачка съперника с началото на втората част, нещата можеха да се объркат фатално.

Отново Максуел премина наивно покрай Валентин Антов, след това преодоля и Юрген Матей, който се хвърли на шпагат в краката му, а след няколко секунди колебание, реферът посочи бялата точка.

От повторението се видя, че Матей играе с топката, но сякаш и закачи бразилския си противник с единия крак. Определено спорно решение, което обаче отиде в полза на малтийците.

Максуел обаче се оказа отново големият грешник, а Бусато герой. Стражът на ЦСКА спаси наказателния удар и предотврати шокиращо начало за на второто полувреме за родния тим.

Дузпата обаче по никакъв начин не подейства като сигнална лампа за "червените", които продължиха с безличната си игра, в която нямаше абсолютни никаква идея.

Няколко изсипани топки и непрестанни пасове на страни, с които нямаше как да се пробият добре подредените малтийци.

Така може би логично се стигна до 69-а минута, в която малтийците излезнаха напред в резултата.

С една от малкото си контраатаки, "червената" отбрана отново бе хваната неподготвена, а топката стигна до Максуел, който стреля от границата на наказателното поле, а с помощта на рикошет топката влетя във вратата.

Луда радост за малтийците, като всеки техен играч и член на делегацията им се включи в радостта след гола.

Снимка: БТА

Естествено, че този път ЦСКА нямаше как да не отговори, а Стамен Белчев пусна втори нападател в лицето на Ахмед Ахмедов.

И ходът му се оказа ключов, защото в 75-ата минута Ахмедов бе оставен сам в наказателното поле и успя да изравни резултата.

В заключителните минути малтийските играчи едва се движеха по терена, като всячески опитваха да добутат нещата до продължения. ЦСКА усети тотланото си надмощие и вдигна оборотите, като и с доза късмет успя да постигне пълен обрат.

В 91-ата минута Али Соу опита успоредно центриране, което с помощта на противниковия вратар влезе във вратата. Победен гол за ЦСКА, който спаси "червените" от исторически срам.

Родният гранд вече е във втория квалификационен кръг, но подобна игра не предвещава нищо сериозно там.