Магията на африканския футбол винаги ще бъде подценявана от мнозина, но тазгодишният турнир за Купата на Африка напомни за страхотните футболни емоции на черния континент.

Приказката беше на домакина Кот д'Ивоар, който преди три седмици се считаше за сигурен отпадащ още след груповата фаза, а сега е шампион след супер финал срещу Нигерия, спечелен с 2:1.

Историята на "слоновете"  в 34-ото издание на турнира беше забележителна. Те останаха трети в група именно зад Нигерия и Екваториална Гвинея, феновете по трибуните бяха готови да линчуват играчите заради скромния актив от три точки.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ ФИНАЛА ТУК >>>

Гол на Мароко срещу Замбия в друга група обаче качи Кот д'Ивоар към последния влак на елиминациите, но и дори тогава домакините не бяха считани за един от фаворитите за титлата заради слабо си представяне, а и дори уволненият треньор по средата на първенството.

После обаче "слоновете" отстраниха последователно Сенегал (с дузпи), Мали с продължение и човек по-малко, както и Демократична Република Конго с 1:0.

Снимка: AP/БТА

На финала те осъществиха страхотен обрат срещу Нигерия.

Моментът за Супер Орлите дойде в 38-ата минута, когато капитанът Уилям Трост-Еконт наказа домакините. Случи се след центриране от корнер и отклонена топка на близката греда. Бранителят успя по страхотен начин да надскочи Серж Орие и да вкара за втори път на този съперник, като го направи и в груповата фаза за победата с 1:0.

До голяма степен развоят беше нелогичен, тъй като домакините имаха надмощие през първата част, отправяйки девет удара. Най-опасният бе на Себастиан Алер, за да последва спасяване на Станли Нвабили.

През втората част "слоновете" изораха терена, за да стигнат до обрат. Първо в 62-ата минута Франк Кесие вкара след центриране от ъглов удар на далечната греда, а победният гол падна в 81-ата минута след технично изпълнение на Себастиан Алер.

Нападателят на Борусия (Дортмунд) носи третия трофей за Кот Д'Ивоар в турнира, като предишните бяха през 1992-а и 2015 година. В състава на шампионите личат добре познати имена за европейския футбол като героя от финал Алер, Серж Орие (Галатасарай), Еван Ндика (Рома) и бившият играч на Милан и Барселона Франк Кесие.

Нигерия пък пропусна да спечели за четвърти път отличието и губи финала за общо пети път.

Третото място в тазгодишния турнир пък остана за Южна Африка, която победи ДР Конго с дузпи в малкия финал.