Прекъсване на мача за 30 минути и драма със съдействието на системата ВАР белязаха класирането на домакина Германия на четвъртфинал на Евро 2024.

В истински спектакъл в Дортмунд Бундестима успя да преодолее коравия тим на Дания с 2:0 и очаква един измежду Испания и Грузия в следващата фаза.

Срещата предложи изобилие от голови положения и прекъсване през първото полувреме заради гръмотевична буря преди германците да открият от дузпа на Кай Хаверц в началото на втората част, а след това да затворят двубоя чрез гол на Джамал Мусиала.

Датчаните на Каспер Хойлунд имат много поводи да съжаляват, че не успяха да стигнат поне до продължения. Техен гол преди откриващия на домакините беше отменен заради обидно незначителна засада с ВАР, а в ответната атака системата награди Германия за удар в ръката на датски защитник от близко разстояние. Извън тези ситуации пропуските пред двете врати бяха много. Скандинавците не успяха да повторят класирането си в топ 4 от миналото Европейско първенство, но отново могат да са горди с представянето си. И тогава системата ВАР не облагодетелства "червения динамит" след спорна дузпа за Англия в полуфиналите.

Германия продължава да играе много атакуващ и вълнуващ футбол, като този път показа значителни проблеми в защита. Юлиан Нагелсман ще е доволен от показания характер при много трудни обстоятелства и огромно напрежение.

Домакините започнаха мача много вдъхновено и вкараха топката в мрежата още в четвъртата минута. След корнер Нико Шлотербек се възползва от лошо излизане на Каспер Шмайхел и вкара с глава, но съдията Майкъл Оливър отсъди фаул на Джошуа Кимих и празненствата бяха напразни.

Играчът на Байерн секунди по-късно също имаше ключова роля, когато със силен удар запали ръкавицата на Шмайхел, за да може вратарят да от отрази далечния опит. От последвалия корнер стражът пак трябваше да се намесва, отново след удар с глава на Шлотербек. Натискът в началото от германците беше страховит.

Поредното спасяване на датския страж дойде в десетата минута, когато след дълъг пас на Антонио Рюдигер направи много красиво изпълнение от воле, също избито в корнер.

Пред датчаните също се откри един изгоден шанс в 20-ата минута, когато Кристиян Ериксен получи дълъг пас, но последвалият му опасен удар бе блокиран. Малко след това Йоаким Меле също прова късмета си със силен шут покрай вратата.

След 35 минути игра съдията Оливър реши мачът да бъде прекъснат заради разразила се буря над Дортмунд с дъжд и силен вятър. Решението се оказа правилно, защото минути по-късно заваля и градушка.

След 30 минути пауза мачът се поднови, а Германия се нуждаеше от около минута, за да създаде нова опасност. След центриране от ляво Кай Хаверц отправи много опасен удар с глава, но Шмайхел направи най-впечатляващото си спасяване от началото.

Шоуто продължи в 42-ата минута, когато Расмус Хойлунд се възползва от груба грешка на Шлотербек в наказателното поле и силният му удар оплете топката във външната страна на мрежата. Малко след това сакндинавците пропуснаха най-добрия си шанс да открият резултата след великолепна контраатака. Дилейни изведе Хойлунд, а той опита да копне топката над излезлия Нойер, но не успя да го преодолее.

В 49-ата минута датчаните също отбелязаха гол, който беше отменен. След хаос в наказателното поле Йоаким Андерсен бе точен, но за втори път в мача радостта се оказа излишна. Този път благодарение на разглеждане с ВАР и заради засада от буквално един сантиметър.

Секунди по-късно на другата врата след центриране на Давид Раум топката срещна ръката на същия Андерсен и пак след гледане с ВАР бе посочена бялата точка. От нея Кай Хаверц изпълни много прецизно за 1:0.

В 59-ата минута Хаверц направи изумително отиграване между защитниците, за да се откъсне сам срещу вратаря, но когато трябваше да направи по-лесното се стигна до изумителен пропуск, като ударът му от близка дистанция не намери вратата.

В 66-ата минута Дания можеше и трябваше да отговори. Расмус Хойлунд получи остър пас, бързо спря топката и стреля, но право в тялото на Мануел Нойер.

В 68-ата минута Бундестима нокаутира своя съперник. Дълъг пас от защитата стигна до Джамал Мусиала, а Шмайхел реши да не излиза, което донесе златна възможност на играча на Байерн и той не сгреши за 2:0 и третия си гол на първенството.

До края на мача германците на няколко пъти имаха няколко изгодни шансове, но бяха спрени заради засади на резерви. Първо Никлас Фюкруг не успя да преодолее Шмайхел в ситуация един срещу един, а след това Флориан Вирц вкара, но голът му бе отменен. В последните секунди Хаверц отново пропусна за поредно изумително спасяване на Шмайхел.

ГЕРМАНИЯ: Нойер, Кимих, Рюдигер, Шлотербек, Раум, Кроос, Андрих, Гюндоган, Сане, Мусиала, Хавертц

ДАНИЯ: Шмайхел, Андерсен, Вестергор, Кристенсен, Хьойберг, Дилейни, Ба, Меле, Ериксен, Сков Олсен, Хойлунд