Corner.bg продължава да ви представя всички отбори на предстоящото световно първенство по футбол в Катар. Ред е на една от африканските надежди Мароко, който е в група "F" с Белгия, Хърватия и Канада.

"Лъвовете от Атлас" се класират за втори пореден Мондиал, след като преди четири години не успяха да се противопоставят на Испания, Португалия и Иран.

Сега по категоричен начин получиха нов шанс, след като победиха Конго в решителна квалификация с общ резултат 5:2 от двата мача.

Представяния на Мондиали:

Мароко има общо пет участия на световни първенства, като дебютът е през 1970-а на шампионата в Мексико. Тогава успя да завоюва първата си точка в исторически план, като тя за съжаление дойде срещу отбора на България при равенството 1:1. В другите два мача мароканците загубиха от Западна Германия с 1:2 и от Перу с 0:3.

Снимка: Getty images

Мексико е щастлива дестинация за отбора, тъй като следващото участие дойде отново там през 1986 година. Това бе и шампионатът, в който Мароко успя да направи пробив към елиминациите. Случи се след спечелване на силна група с Англия, Полша и Португалия. На осминафиналите дойде загуба с 0:1 от бъдещия финалист Западна Германия.

Следващите две участия са през 1994-а и 1998-а, като и в двата случая Мароко отпада в групите. В САЩ записа три загуби, а във Франция записа паметна победа над Шотландия с 3:0, която е и последната за страната на световни първенства. Освен това стигна до равенство 2:2 с Норвегия, но тези 4 точки не бяха достатъчни за класиране към елиминациите.

Преди 4 години в Русия мароканците записаха разочароваща загуба от Иран на старта, а в третия си мач бяха на броени секунди от победа над Испания, но допуснаха изравняване в 91-ата минута за 2:2.

Баланс: 16 мача, 2 победи, 5 равенства, 9 загуби, голова разлика 14:22

Съставът на Мароко бавно, но сигурно през годините започна да се допълва с много качествени футболисти, които се утвърдиха в големите европейски първенства. До голяма степен това се дължи на чисто етнически фактори, тъй като много от тях се раждат на територията на Франция, Нидерландия и Белгия, където започват да се развиват от най-ранна детска възраст.

Снимка: АР/БТА

Школите на Аякс, ПСВ и Фейенорд в Ниската земя почти всяка година раждат играчи от марокански произход, макар те не винаги да избират да защитават цветовете на африканската страна. Такива играчи за Хаким Зиеш и Нусаир Мазрауи, които играят съответно за Челси и Байерн Мюнхен.

В състава личат имената още на играчи от ПСЖ, Севиля, Фиорентина, Уест Хям и други значими европейски клубове. Те успяха да изградят колектив, който достигна два четвъртфинала за Купата на Африка и остана непобеден в квалификациите за Мондиала.

Селекционерът:

Снимка: AP/БТА

Уалид Реграги е на 47 години и води мароканците от едва три месеца, след като бе уволнен предишният наставник - босненеца Вахид Халиходжич. Причините за отстраняването му са пренебрегването на някои от звездите на в националната селекция.

Реграри е бивш защитник, който е играл за отбори като Тулуза, Аячо, Расинг Сантандер, Дижон и Гренобъл. В треньорската професия е от 2012-а, като е бил асистенц в националния отбор и е водил тимове от мароканското първенство. Шампион е от 2016-а с отбора на Рабат.

Феновете в Мароко приемат назначаването му позитивно, тъй като според тях за разлика от Халиходжич той познава местните играчи и техния манталитет. На Мондиала ще се види дали този ход е бил правилен.

Състав:

Вратари: Ясин Бону (Севиля), Мунир Мохамеди (Ал-Уехда), Ахмед Реда Тагнаути (Видад)

Защитници: Ашраф Хакими (ПСЖ), Нусаир Мазрауи (Байерн), Найеф Агуерд (Уест Хям), Ромен Саис (Бешикташ), Джавад Ямик (Валядолид), Ашраф Дари (Брест), Бадр Бенун (Катар), Яхия Атият Алах (Видад)

Полузащитници: Софиан Амрабат (Фиорентина), Хаким Зиеш (Челси), Азедин Унахи (Анже), Анас Зарури (Бърнли), Илиас Хаир (Куинс Парк Рейнджърс), Закария Абухлал (Тулуза), Селим Амала (Стандард Лиеж), Софиян Буфал (Анже), Билал Ел Канус (Генк), Яхя Жарбан (Видад)

Нападатели: Абдеразак Хамдала (Ал-Итихад), Алделхамид Сабири (Сампдория), Абде Езалзули (Осасуна), Юсуф Ел-Несири (Севиля), Уалид Чедира (Бари)

Звездата:

Преди четири години посочихме централния защитник Мехди Бенатия за голямата звезда на Мароко, но него вече го няма. Сега е ред на ново поколение, а неговият лидер сякаш е друг защитник, но с много по-офанзивни качества - 24-годишният Ашраф Хакими.

Снимка: AP/БТА

Десният бек на ПСЖ се разви много през последните пет години. Имаше късмета кариерата му да започне директно то Реал Мадрид, където проби в първия отбор и бързо беше привлечен от Интер. Там направи силен сезон с 37 мача и 7 гола преди да премине в ПСЖ срещу 60 милиона евро. Пасна като дялан камък при парижани и играта му е все по-офанзивна. Включва се постоянно в атаките и комфортно може и да играе по крилото. През този сезон вече има три попадения.

Освен Хакими в този отбор трябва да се отличи и крилото на Челси Хаким Зиеш.

Програмата в Група "F":

23 ноември, Мароко - Хърватия

27 ноември, Белгия - Мароко

1 декември, Канада - Мароко

Букмейкърите:

Предвид че Мароко е в група с Белгия и световния вицешампион Хърватия, букмейкърите не очакват класиране към осминафиналите. Оценяват го с коефициент 3, като по този начин предвиждат трето място в групата след Канада.

Що се отнася до спечелване на световното първенство, подобно футболно чудо е оценено с 201 коеф. 10 от останалите отбори са с по-малко шансове според ставките.