Сърбия отива в Катар след много позитивен цикъл от Мондиал 2018 насам за отбора.

И една луда драма, която прати в ужас Португалия и Кристиано Роналдо в квалификациите, насред Лисабон.

Сърбите изместиха от директната квота за световното този страховит съперник в пряк последен сблъсък, като Александър Митрович вкара в добавеното време. Португалците минаха през баражи и също ще играят в Катар.

Представяния на Мондиали

Югославия е полуфиналист от първото световно първенство, когато е един от едва четирите европейски отбора на турнира в Уругвай. Пропуска следващите два Мондиала, завръща се след Втората световна война и записва още едно четвърто място през 1962-ра.

След това две много талантливи поколения на репрезентацията постигнаха твърде малко - две участия за 24 години (1974-а и 1982-ра), преди през 1990 г. да дойде последният танц на отбора под това име. През 1974-а прави много силна първа фаза на турнира, воден от Джаич и Облак, като печели група с бразилците. След това обаче раздори в тима (толкова типично) водят до три загуби във втората група.

А какъв отбор беше този от Италия 1990!?

Сречко Катанец, Сафет Сушич, Пикси Стойкович, Деян Савичевич, Роберт Просинечки, Ален Бокшич, Давор Шукер, както и легендарният ветеран вече по това време Златко Вуйович. Състав-мечта, който видя мечтата да отлита след сблъсък с безкомпромисните аржентинци на Марадона, и то с дузпи, на четвъртфинала. Югославия можеше да иде много далеч, ако не бе драмата във Флоренция и вратарят на съперника Серхио Гойкочея, станал герой на онзи Мондиал.

През 1998-ма игра като Сърбия и Черна гора, а от тогава три пъти се подвизава на Мондиали като Сърбия, но нито веднъж не успя да мине групата.

Баланс: 13 участия, 46 мача, 18-8-20 (66:63).

Снимка: АР/БТА

Сега сърбите отиват отново с голямо самочувствие, което е част от националната футболна идентичност на страната. И с отличен състав, включващ играчи в топ първенствата на Европа, при това - водещи фигури в клубовете си. В групата е диамантът на Ювентус Душан Влахович, както и партньорът му в атака - танкът от Фулъм Александър Митрович. Проблемът е, че и двата голови хищника на Сърбия са ранени, отиват в Катар с контузии, не са играли в последните 3-4 седмици и не е ясно в какво състояние ще са, ако изобщо са готови за старта на турнира. А той е срещу Бразилия.

Но какъв състав - само четирима от всички 26 играчи са от клубове извън първенствата на Англия, Италия, Испания, Германия, Португалия и Нидерландия.

Селекционерът

Драган "Пикси" Стойкович е фигура от митологията не само на сръбския, на югославския, на балканския, на европейския, но и на японския футбол. Десетка на мечтите, плеймейкър с невероятна харизма, фантазия и лидерски качества на игрището и извън него, той преобрази отбора, откакто застана начело. В съблекалнята има задружност, отдаденост и ясна амбиция за това какво може да се постигне. "Имам 26 лъва", каза онзи ден Пикси в Белград, преди отборът да тръгне за Катар. Такава е неговата философия - винаги отборът пред индивидуалностите, въпреки че като играч самият той, а и поне три генерации страхотни играчи от бивша Югославия, изпъкваха именно като индивидуалисти. И това пречеше за силно представяне.

Снимка: Getty Images

Звездата

Би следвало да е Влахович, въпреки че лидерите на отбора са Сергей Милинкович-Савич от Лацио и Душан Тадич от Аякс.

Душан Влахович обаче е "друга мая" футболист - от онези, които могат да решават всеки мач, включително и срещу най-силните отбори. Ювентус го купи за над 70 милиона евро и се очаква да е една от деветките на следващата декада във футбола.

Ако е здрав и напълно готов, Сърбия има ужасяваща голова заплаха с неговите мощ и сила, далечни удари, игра с глава. В комбинация с Митрович, който не е толкова "изискан" като боравене с топката, но не прощава в наказателното поле на вратарите, тази атака може да избухне сериозно в Катар. И пак - проблемът е, че турнирът идва в момент, в който и двамата се възстановяват от травми и нямат никакъв игрови ритъм.

Снимка: Getty Images

Съставът

Вратари: Марко Димитрович (Севиля), Предраг Райкович (Майорка), Ваня Милинкович-Савич (Торино)

Защитници: Страхиня Павлович (Залцбург), Страхиня Еракович (Цървена звезда), Никола Миленкович (Фиорентина), Милош Велкович (Вердер), Стефан Митрович (Хетафе), Стефан Бабич (Алмерия), Филип Младенович (Легия)

Полузащитници: Марко Груич (Порто), Иван Илич (Верона), Дарко Лазович (Верона), Урош Рачич (Брага), Саша Лукич (Торино), Андриа Живкович (ПАОК), Неманя Гудел (Севиля), Неманя Максимович (Хетафе), Душан Тадич (Аякс), Филип Костич (Ювентус), Сергей Милинкович-Савич (Лацио)

Нападатели: Неманя Радонич (Торино), Александър Митрович (Фулъм), Лука Йович (Фиорентина), Душан Влахович (Ювентус), Филип Джуричич (Сампдория).

Снимка: Getty images