Реал Мадрид падна от Шериф (Тираспол) в мач, за който клишето ще ви върне към Давид и Голиат, а англичаните имат доста точен израз - mismatch.

Тоест - тотално несъвпадение между класите, аурата, статута... всичко, на двата отбора. Колос срещу джудже, ако искате.

Но втрещяващото 1:2 срещу интернационалната бригада от Приднестровието не е първият голям шок за стадион "Сантяго Бернабеу" в историята. А този стадион-храм е виждал да прекланят глава най-силните отбори на континента.

Помни и няколко много черни европейски вечери, а заради успеха на Шериф, именно тях си струва да припомним - поне пет, преди да дойде позорът срещу молдовския шампион.

Реал - Стандард (Лиеж) 2:3, 1969 г., Купа на шампионите

Не е чак сензация Реал да отпадне от белгийски отбор, случвало се е още веднъж в историята. Но в края на 1969-а Стандард, макар и доминиращ в страната му, не е някакъв европейски гранд. В тима има няколко полупрофесионални футболисти, какъвто е статутът на белгийската лига до 1973 г., а в предишния кръг на турнира "червените" от Лиеж са направили 1:1 като гост на албанския тим 17 Нъндори.

След загуба с 0:1 в Белгия, Реал натиска на "Бернабеу" пред над 80 000 зрители за обрат.

Ранен гол на люксембургския нападател Луис Пило обаче шокира домакините, които връщат попадението чрез Мануел Веласкес. Депиро вкарва пак за гостите при втората им атака, а в самото начало на второто полувреме дузпа на Хенто прави резултата 2:2. Реал изпуска много, но голът не идва (а трябват два). И в 69-ата минута сърбинът Милан Галич бележи за 2:3 - пълен потрес за стадиона и отпадане на фаворита.

Реал - Спартак (Москва) 1:3, 1991 г., Купа на шампионите

След 0:0 в руската столица, Мадрид нямаше съмнения в поредния полуфинал на отбора си. 80-те и началото на 90-те бяха ерата, в която един страхотен отбор на Реал, воден от Петорката на Ястреба (само без напусналия предното лято Мартин Васкес), опитваше да върне на "Бернабеу" трофея на шампион на Европа. Но не се получаваше.

На реванша от четвъртфиналите Емилио Бутрагеньо откри в 10-ата минута, но Спартак изнесе една от най-ярките лекции по футбол, които този стадион е виждал от гостуващ отбор. Вкараха Дмитрий Радченко (два още през първото полувреме) и Валери Шмаров, за да се стигне до аплодисменти от испанската публика за играчите на гостите.

Разбира се, Спартак не бе случаен отбор - бе елиминирал Наполи с Марадона в предния кръг. Но никой не очакваше да има шансове срещу Реал.

Embed from Getty Images

Реал - Одензе 0:2, 1994 г., Купа на УЕФА

Най-срамната вечер в историята на Реал, я нарекоха испанските медии. "Приказката на Андерсен от Мадрид", отговориха датските. Спорно е дали Ханс-Кристиан Андерсен може да измисли такава история, а и някой да му повярва, след като я напише.

Ако някога е имало огромен аутсайдер на "Бернабеу" преди Шериф, това бе малкият ОБ Болдклуб Одензе от 180-хилядното едноименно градче. По това време капацитетът на стадиона на Реал бе почти стохиляден...

Мадрид отиде в Дания и би с 3:2, като вкараха асове - Амависка, Саморано и Лаудруп, датската легенда. Изобщо нямаше ротации в онези години и титулярите си играеха в турнира за Купата на УЕФА, както и в Примера. А това бе изключителен тим на "белите".

В реванша Алфонсо Перес, Бутрагеньо, Лаудруп и кой ли още не изпускаха, изпускаха, а датският вратар Ларс Хьог стана герой. Резултатът оставаше 0:0 в средата на второто полувреме - все още далеч от всякакви намеци за сензация. Та на скромния Одензе му трябваха два безответни гола!

Улрик Педерсен вкара в 67-ата минута и над арената надвиснаха съмнения и страх. В добавеното време Мортен Бисгаард реализира - 0:2! Шокът на века! Реал отпадна от турнира, в който се очакваше да спечели трофея. Това се оказа и последният случай до днес, в който колосът не игра в турнира на шампионите, а в друга от континенталните надпревари.

Реал - ЦСКА (Москва) 0:3, 2018 г., Шампионска лига

Пак тим от бившия СССР... Както и Спартак, другият московски гранд изнесе лекция на "Бернабеу" в мач от груповата фаза. Реал бе напълно парализиран, необяснимо. Да, двубоят нямаше как да изхвърли домакините от елиминациите, те вече си бяха осигурили място там. Но все пак - при победа на Рома в Чехия по същото време над Виктория (Пилзен), Мадрид отиваше на второто място и щеше да има много труден жребий в осминафиналите.

А и - въпрос на чест беше да се бият руснаците, след като бяха спечелили с 1:0 срещу гранда и в Москва. Вместо това ЦСКА се разходи по терена на "Бернабеу" и наниза три безответни гола. Фьодор Чалов и Георгий Шеников още до почивката предизвикаха дюдюкания от трибуните, а исландецът Арнор Сигурдсон довърши домакините в края с трето попадение.

Реал си остана първи, но това не донесе никакво предимство. В осминафиналите Аякс направо разби испанския гранд - 4:1 пак насред Мадрид! Този мач не попаде сред петте черни вечери, защото все пак говорим за европейска величина, каквато е тимът от Амстердам.

Реал - Шахтьор 2:3, 2020 г., Шампионска лига

Последната тъжна и срамна страница (а те не са толкова много) бе написана на тренировъчния стадион "Алфредо ди Стефано", тъй като главната арена бе в ремонт близо 2 години. Шахтьор като на майтап поведе с 3:0 до почивката с голове на Тете, Соломон и автогол на Рафаел Варан. Добре, че нямаше публика, за да освирка както се полага ленивите типове в бели фланелки.

Реал се вдигна след почивката, върна две попадения чрез Лука Модрич и Винисиус, но не успя да спаси поне точка.

А това бе стартовият мач от една много завързана група, в която Мадрид успя някак да падне от същия съперник и като гост!

Ето до тези стресиращи спомени за всеки фен на Реал се наредиха кошмарните 90 минути срещу Шериф от вторник вечер.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo