Футболните ангажименти на националния тим на България, за добро или лошо, приключиха за тази година. Тя бе белязана от контроли в първата си половина и срещу от турнира Лига на нациите в последните три месеца.

Макар до края на март да няма мачове на международната сцена, то следващите седмици не са никак маловажни за националните тимове в Европа, включително и за България.

На 13 декември предстои да се тегли жребият за световните квалификации за Мондиал 2026. Но преди това ще участваме и в още един жребий, който ще се проведе още този петък (22 ноември). Става въпрос за определянето на двойките за плейофите в Лигата на нациите, където България ще се бори за промоция в по-силната Лига В.

В петък от 13 часа наше време, в централата на УЕФА в Нион ще разберем кой срещу кого. Четири отбора, завършили на третото място в групите си в Лига В, ще се изравят срещу четири отбора, завършили на второ място в групите си в Лига С, сред които и България.

От едната страна на жребия са Грузия, Ейре, Словения и Исландия. Именно тук се намира и нашият съперник.

В другата урна са България, Словакия, Косово и Армения.

Независимо от опонента ни, България ще е домакин в първия мач на 20 март, а три дни по-късно ще гостува.

Регламентът е ясен. Два мача на разменено гостуване, а при равен общ резултат няма правило за гол на чужд терен, като веднага се преминава към продължения и дузпи. Победителят от всеки сблъсък ще бъде част от Лига В в следващото издание на турнира, а загубилият остава в Лига С.

На същия жребий в петък ще бъдат изтеглени четвъртфиналните двойки в турнира, както и плейофите за между Лига А и Лига В, а също така и баражите между Лига С и Лига D.

Снимка: Bulphoto

Три седмици по-късно, на 13 декември, идва и един доста по-важен жребий - този за световните квалификации.

За Мондиал 2026 Европа ще има рекордните 16 квоти. 12 от тях ще бъдат разпределени чрез традиционните квалификации, а останалите четири чрез баражи.

Жребият ще разпредели 54-те отбора в 12 групи. Шест от тях с по пет отбора, а останалите шест с по четири.

Само победителят във всяка от групите отива директно на Световно, докато 12-те втори тима ще играе на бараж. Към тях ще се присъединят и четири тима от Лигата на нациите, сред които няма как да е България, като тези 16 отбора ще излъчат последните четири представители на Европа на Мондиала.

Сценарий, при който на пръв поглед нереалистичните мечти за Мондиал минават само през първо или второ място в групата. А ситуацията за това не е особено обнадеждаваща, защото отборът ни е в предпоследната четвърта урна, като при всички положения ще има три по-добри от нас отбора в групата.

Ето и как изглеждат урните:

Урна 1: Франция, Испания, Англия, Белгия, Португалия, Нидерландия, Италия, Германия, Хърватия, Швейцария, Дания и Австрия

Урна 2: Украйна, Турция, Швеция, Уелс, Унгария, Сърбия, Полша, Гърция, Румъния, Словакия, Чехия и Норвегия

Урна 3: Шотландия, Словения, Ейре, Албания, Финландия, Грузия, Северна Македония, Исландия, Северна Ирландия, Босна, Черна гора и Израел

Урна 4: БЪЛГАРИЯ, Люксембург, Беларус, Армения, Косово, Казахстан, Азербайджан, Естония, Кипър, Латвия, Фарьорски острови, Литва

Урна 5: Молдова, Малта, Андора, Гибралтар, Лихтенщайн, Сан Марино.

Независимо в каква група попадне, съставът ни ще стартира квалификациите си през месец юни, с мачове в датите между 6-и и 10-и.

Останалите дати, в които ще се играят мачовете са обичайните. Два в началото на септември, два в средата на октомври и два в средата на ноември.

Баражите ще се проведат през март 2026-а.

Снимка: БТА