Хърватия застана до Германия в любопитна класация, след като отстрани с дузпи Бразилия в четвъртфиналите на Мондиал 2022. След здрава 120-минутна битка в Доха, в която европейците изостанаха в края на първото продължение, късен гол на Бруно Петкович фиксира резултата 1:1, а при ударите от 11 метра "ватрените" триумфираха - 4:2.

Фантастичният през целия мач хърватски вратар Доминик Ливакович спаси изстрел на Родриго, а след като Маркиньос стреля в гредата, всичко приключи за "селесао" и южноамериканците се простиха с мечтата си за дълъг поход на световното.

Това е четвърта победа за Хърватия на световни футболни финали след изпълнение на дузпи, като по-интересното е, че те са с пълен актив в такива мачове. И днес се наредиха до Германия, тъй като Маншафта бе единственият отбор, който можеше да се похвали с 4/4 успеваемост при дузпи на световни първенства.

Топ 3 се допълва от Аржентина - "гаучосите" са спечелили 4 от 5 възможни такива мача в историята си на Мондиали.

Стражът Ливакович, който на клубно ниво пази за Динамо (Загреб), бе невероятен днес и преди дузпите бе направил цели 11 спасявания в рамките на редовните 90 минути, както и на двете 15-минутни продължения.

В последните си пет мача в елиминациите на световни първенства "ватрените" никога не са печелили в редовното време - в четири от тях с дузпи, а в един след продължения.