Младежкият национален футболен тим на България се прости с надеждите си да участва на първи голям форум от 25 години насам.

Поражение с 1:3 от Полша в София означава, че родният тим и на теория губи шансовете си за участие на Европейското до 21 години следващото лято, като те не бяха никак нереалистични преди двубоя.

Нашите обаче се нуждаеха от задължителен успех над Полша - нещо, което изненадващо сторихме през месец март като гост, но днес не успяхме да повторим това. Въпреки аванса си от 1:0 на почивката и позитивните знаци в играта през първото полувреме.

През второто България допусна бърз обрат, а и с играта си не показа, че заслужава място на Европейския шампионат, като то нямаше да е сигурно дори и при успех днес.

Сигурно е обаче, че два кръга преди края на квалификациите, младежите ни няма как да заемат едно от първите две места. Към момента очакван лидер е Германия с 22 пункта, Полша е с 18 и по-добри показатели в директните мачове от българите, които са с 12. Победа ни изравняваше с поляците на второто място и щяхме да сме пред тях заради предимство в преките срещи.

Сега те са недостижими за нас с 6 повече и такова предимство, при само два оставащи мача.

Така за пореден квалификационен цикъл въпреки надеждите и няколкото добри мача, България ще остане далеч от най-добрите отбори на тази възраст в Европа.

Мачът започна по-силно за поляците, които още в третата минута изпуснаха чиста възможност чрез Патрик Педа с глава, като още в тези начални минути ясно се видя какъв ще бъде подходът на двата тима.

Докато доста по-здравите физически и с по-сериозен опит на клубно ниво полски футболисти опитваха да владеят инициативата и да атакуват по-често, то нашият тим планираше да разчита на контраатаки чрез бързите си и технични крила.

Именно така още в 10-ата минута България уцели греда. Тогава Никола Илиев напредна отляво на вратата, увлече трима полски бранители покрай себе си и технично пусна топката назад към Мартин Соракв, чийто удар обаче срещна страничната греда.

Полша стигна до най-чистото си положение в 26-ата минута, когато безспорната звезда на гостите Каспер Козловски - човек с мачове за мъжкия тим и участие на Европейско, се оказа сам срещу вратарят ни Дамян Христов, който обаче спаси брилянтно.

Решителна намеса, защото от получилата се контраатака България стигна до корнер, след който резултатът вече бе 1:0.

Поляците не изчистиха добре топката след центрирането, а това позволи на Велко Йеленкович да свали с глава към Емил Ценов, който от няколко метра се разписа във вратата на титулярния страж на Легия Варшава - Каспер Тобиаш.

Така 120 секунди, след като Полша бяха прекалено близо до гол с изключително чисто положение, голът бе в тяхната врата - 1:0 за България.

След попадението родният тим се затвори и до края на полувремето можеше да бъде наказан на няколко пъти. Дамян Христов се отчете с нова феноменална намеса, а пропуски направиха Филип Шимчал, Каспер Козловски и Антони Козубал.

За съжаление полският натиск от края на първото полувреме се пренесе и през втората част, но с една идея по-високо темпо, а това даде резултат за гостите, които само 10 минути след почивката вече водеха.

Индикациите бяха налице, а в 52-ата минута звездата на тима Каспер Козловски развинти десния ни краен бранител в наказателното поле и копна топката към централния нападател Филип Шимчак, който необезпокояван я вкара с глава, макар да се намираше точно между двамата ни централни бранители.

Само три минути по-късно Каспер Кзловски се откъсна зад отбраната, но не бе фронтално срещу вратата и не побърза да завършва, а хитро изчака включването на свои съотборници, за които обаче нашата отбрана забрави.

Топката бе подадена към Томаш Пиенко, който овладя и вкара за 2:1 в полза на Полша.

Само за три минути се видя нагледно каква разлика прави един футболист от много високо ниво в младежки мач.

А след този бърз обрат объркването в нашите редици бе логично, като България създаде опасност едва 75-ата минута, когато вместо да завърши с гол, Никола Попов не посмя да стреля, а позицията му бе чиста.

Атака по-късно пък Полша получи наказателен удар. Отсъждането бе спорно, както цялостното съдийство в двубоя, но не това бе причината да се стигне до този обрат.

От дузпата Якуб Калужински вкара за 3:1 и подпечата успеха за Полша, който не само приближава тима до сигурен бараж, но все още ги държи и в играта за първото място предвид предстоящия директен мач срещу Германия.

Именно България може бъде арбитър в този спор при гостуването си в Германия след месец, след което имаме още един протоколен мач срещу Израел.