Манчестър Сити превзе дома на Арсенал и завърза битката за първото място в английската Висша лига.

"Гражданите" спечелиха с 3:1 голямото дерби между първия и втория в класирането, като по този начин изравни точковия си актив с този на Арсенал, но пък "артилеристите" са с мач по-малко.

В един страхотен двубой, белязан от доста интересни и някои спорни моменти, Сити напълно заслужи успеха си, най-вече с това, което направи през втората част.

Именно с играта си през вторите 45 минути, когато паднаха втория и третия гол в сметката на "гражданите", те показаха, че битката за върха в Англия тепърва започва, а на този етап сякаш момчетата на Гуардиола са по-подготвеният тим за нея.

Първата част бе далеч по-равностойна, а Манчестър Сити успя да открие в 24-ата минута с доза късмет.

Тогава Такехиро Томиясу направи много лош опит да върне тоипката към вратаря си. Японецът просто асистира на Кевин Де Бройне, който от дистанция прехвърли излезлия напред страж на Арсенал.

Най-спорният миг в срещата обаче дойде в 42-ата минута, когато Нкетиа се оказа на чиста позиция, стреля към вратата, но ударът му без изчистен точно от голлинията.

В този момент последва сигнал от съдията, а той сочеше към бялата точка - дузпа за Арсенал.

Оказа се, че наказателният удар е отсъден за нарушение на вратаря Едерсон срещу Нкетиа. Спорно отсъждане, защото нападателят на Арсенал вече бе отиграл топката, а опитващият да затвори ъгъла вратар на Сити просто нямаше как да се спре.

Отсъждането все пак остана, а странното е, че макар да бе убеден, че това е дузпа, съдията не показа жълт картон на вратаря Едерсон, който вече имаше едно официално предупреждение.

Зад топката застана Букайо Сака, който бе точен за 1:1.

Снимка: Getty images

Веднага след изравнителния гол Манчестър Сити уцели греда, а през втората част "гражданите" заиграха значително по-добре и просто не оставиха шанс на Арсенал.

В 58-ата минута и Сити получи дузпа, която обаче минути по-късно бе отменена заради намиращия се в засада Холанд.

Това не се отрази на играта на "гражданите", защото след няколко шанса логичното се случи в 72-ата минута, когато Джак Грийлиш вкара за 2:1.

Десет минути по-късно дойде ред и на Холанд да вкара, а с това той съвсем реши всичко в този сблъсък.

Битката отиде на сметката на Сити, но войната тепърва започва. Двата тима са с равен актив, а Арсенал трябва да съжалява, защото за три кръга загуби 8 точки аванс.