Националният селекционер на Англия - Гарет Саутгейт, който със сигурност е най-критикуваният човек в хода на Евро 2024, призна превъзходството на Испания след финала.

Той призна, че испанците са били по-добрият тим на терена, а след това отказ да коментира своето бъдеще на поста, което със сигурност ще е сред основните футболни теми в следващите дни.

"Мисля, че Испания бе най-добрият отбор в турнира. Не успяхме да владеем достатъчно дълго топката, а това е задължително условие, за да имаш успех срещу испанците.

В последните 10 минути те създадоха няколко положения и стигнаха до победата. Тъжно ми е за моите момчета, които бяха невероятни. Гордея се с всичко, което тези играчи направиха.

След гола на Коул Палмър имаше импулс в играта ни и наистина вярвахме, че може да спечелим. В самия край имахме шанс да изравним, но не се получи.

До почивката не давахме шансове на противника, но не съумяхме да задържим нивото си през целия мач.

Колкото до бъдещето ми, сега не е моментът да го коментираме. Ще говоря с точните хора, но първо ще си дам малко време. Този отбор показа характер и не се предаде в нито един момент", сподели Саутгейт.

Снимка: Getty images

Неговият колега Луис де ла Фуенте, който с голяма част от тези играчи бе печелил Европейското за юноши до 19, както и това за младежи до 21, сега го направи и с мъжкия състав.

"Няма как да съм по-шастлив, гелдайки феновете и играчите. Днес беше невероятен ден, а нашият отбор е шампион на Европа.

Изключително съм горд и се надявам този импулс да ни помогне да се развиваме и да ставаме по-добри с всеки изминал ден.

Винаги трябва да изискваш най-доброто от себе си. Към това се стремим, а тази титла бе спечелена защото футболистите ми са пример за качества и трудолюбие".

Героят за Испания се казваше Микел Оярсабал, който се появи от пейката на мястото на капитана си Алваро Морта и пет минути преди края вкара шампионския гол.

"Свърших си работата, исках да помогна, затова влязох на терена. Сега празнуваме победата. На финала когато получиш такъв шанс, трябва да го използваш, имах късмет, че бях на това място в тази ситуация за гола".

Очаквано Хари Кейн бе от разочарованата страна, а освен, че отборът му не успя да спечели, то и самият нападател изигра доста слаб турнир и финален мач, в който бе заменен още в 60-ата минута.

"Труден мач беше, трудно е да приемем това, което стана, тъжни сме. Успяхме да се върнем в мача, да изравним резултата, но не успяхме да надградим и загубихме. Много е болезнено, не знам какво да кажа.

След като изоставахме, продължихме да вярваме, защото в предишните мачове успявахме да изравним. През първото полувреме успяхме да затрудним много Испания, те почти нямаха положения. През втората част след техния гол те можеха и да удвоят аванса си, но ние успяхме да изравним. Не беше лесно да стигнем до този финал, показахме характер, но трябва да приемем това, което се случи. Още веднъж казвам, много е болезнено, благодаря на нашите фенове, бяха невероятни. Искахме да спечелим и да посветим победата на Гарет Саутгейт, но това не стана", заяви Кейн.

Другият капитан - Алваро Мората, който вдигна трофея над главата си, сподели:

"Искам да благодаря на хората, които ни вярваха и ни подкрепяха. Положителните послания водят до положителни неща. Испания вярваше в нас отвъд възможното. Дано в страната да са горди с нас. Имаме много звезди и трябва да им се отдаде заслуженото. Това, че вдигнах трофея? Спомних си за всичките ми моменти в националния отбор, откакто бях на 14-15 години, а също така и за всички треньори, от които съм се учил. Сега не е моментът да говоря за бъдещето ми в националния тим, това би било егоистично. Нека се наслаждаваме на триумфа ни.

Изпращам поздрави на съпругата ми, на семейството ми и на Иниеста. Ако не бяха той и Боян, нямаше да играя на Евро 2024. Това са двама човека, на които мога само да им благодаря. Те са преминали през същото като мен и винаги има светлина в края на тунела. За мен похвалите от съотборниците ми са по-ценни, отколкото ако бях вкарал 20 гола. Скъсах си задника от работа на това Европейско първенство. Трябваше да освобождавам пространства и да създавам положения за моите съотборници".