Атлетик Билбао сложи прът в колелото на Реал Мадрид с 1:1 в четвъртия кръг на Ла Лига и отне първи точки от европейския шампион за сезона.

Гордите баски, играещи пред шумната си публика в Катедралата "Сан Мамес", можеха дори да спечелят мача.

Срещу тях имаше много силен Реал, който на моменти показа футбол за естети, особено в случаите, в които Тони Кроос, Лука Модрич и неуморимият Марсело изграждаха атаки  отляво.

Модрич можеше да открие още в първата минута, но баски тела блокираха удара. След това Атлетик, който залага през сезона на 21-годишния вратар Унай Симон, овладя положението и бе по-добрият отбор до почивката.

Логично, Икер Муняин откри за домакините в 32-рата минута след умна атака отдясно на Оскар де Маркос, и ужили Реал. Гостите бързо се изправиха и потърсиха ответен удар срещу традиционно непримиримите баски типове в червено и бяло.

След почивката ударът на гранда дойде, като Мадрид бе креативен и гладен за обрат, който не бе далеч. Иско изравни минути след влизането си в игра, след като Гарет Бейл сложи топката на главата му.

Последваха спасявания на младия Симон, който имаше едва 180 минути професионален футбол зад гърба си преди тази паметна за него вечер. Вратарят спря удар отблизо на Серхио Рамос, после по невероятен начин парира сигурен голов шут на Марко Асенсио от упор, а в края се намеси решително и пред Карим Бензема.

Домакините имаха златна възможност след грешка на Серхио Рамос, но удар на Де Маркос бе блокиран, а Иняки Уилямс прати добавката далеч над вратата.

Реал загуби първи точки за сезона в Ла Лига, като денят се оказа добър за Барселона. Конкурентът и вечен враг страда в друг храм на баския футбол - "Аноета" в недалечния Сан Себастиан, но победи Реал Сосиедад с 2:1 след обрат и немалка доза късмет.

Третият претендент за титлата - Атлетико, пострада пак от баски, като допусна 1:1 у дома с Ейбар.

Така за първи път през сезона, след четвъртия рунд, Барса взе аванс пред Реал. Гонитбата обещава да е жестока, а ако повече мачове на водещите тимове са като този на Мадрид в Билбао и на Барселона в Сан Себастиан в събота, първенството ще е зрелище.