Италианският Ювентус се завърна с победа в Шампионската лига след един сезон отсъствие. Грандът от Торино, европейски клубен шампион за 1996 година, грабна първите си три точки от почти две години насам. Това се случи след победа с 3:1 срещу нидерландския ПСВ Айндховен.

През сезон 2022/2023 Юве безславно отпадна като трети в групите, а миналия сезон липсваше в турнира.

Турският талант Кенан Йълдъз даде тон за победата на "бианконерите" с първия гол за вечерта. С попадението си за 1:0 той измести клубната легенда Алесандро Дел Пиеро като най-младият играч, вкарвал гол за Ювентус в турнира. Але държеше рекорда с 20 години и 308 дни срещу Борусия (Дортмунд) през 1995 година, а сега Кенан го изпревари, реализирайки на 19 години и 136 дни.

Останалите две попадения за италианците бяха дело на Уестън МакКени, вкарал само шест минути след първия гол - 2:0 в 27-ата минута, както и Нико Гонсалес, разписал се за 3:0 в началото на втората част. Гонсалес бе човекът, асистирал на Йълдъз за първия гол за вечерта.

"Филипсите" все пак успяха да вкарат, макар и в 94-ата минута, когато Исмаел Салибари направи 3:1.

Снимка: AP/БТА

Астън Вила, европейски шампион от годините преди Шампионската лига да бъде създадена, записа успешен дебют в настоящия вариант на надпреварата. Бившият отбор на Стилиян Петров победи с 3:0 като гост швейцарския Йънг Бойс, който тази вечер напълно оправда името си.

Тимът от Берн започна мача със състав със средна възраст от 25 години и 20 дни - най-младата единадесеторка на клуба в историята на участието му в Шампионската лига.

В случая обаче младостта се оказа порок, след като домакините получиха цели пет гола, макар и само три от тях да бяха редовни.

Юри Тиелеманс и Джейкъб Рамзи в рамките на десетина минути изведоха Вила напред с 2:0 - в 27-ата и 38-ата минута. Гол на Оли Уоткинс бе отменен в 43-ата, а още един - на Джон Дуран също не бе зачетен в 78-ата минута. Амаду Онана обаче сложи точка на всичко с попадение за 3:0 четири минути преди края.

И двата незачетени гола станаха факт след игра с ръка и консултация с ВАР. Трябва да отчетем, че съдия на мача бе българинът Георги Кабаков.