Бока Хуниорс и Ривер Плейт изнесоха поредния си мрачен спектакъл с десетки фаулове, спречквания и нерви по терена, които са неизменна част от вероятно най-ожесточеното дерби на планетата.

Ривер удари в сърцето врага и би с 1:0 на неговия "Ла Бомбонера", пълен както обикновено за този мач около 2 часа преди първия сигнал. Нямаше гостуващи фенове - също както повеляват законите на аржентинския футбол вече от 14 години. Купищата инциденти и немалко смъртни случаи около Бока - Ривер през годините предизвикаха тази мярка.

Мануел Лансини, играл за английския Уест Хем доскоро, завърнал се в родния клуб, вкара единствения гол за победата на "милионерите".

Треньорът им Марсело Гаярдо, изградил репутацията си при първия престой в клуба именно с победите в дербито, се разходи след мача гордо по терена, сякаш за да разяри още повече настръхналите и без това трибуни. И направи жест, закривайки с ръка носа си, сякаш от силна миризма. Във фолклора на дербито това е ясно - Бока са "прасетата", наричани така от врага Ривер заради бедния и неособено приветлив район на квартала Ла Бока, където е стадионът на "синьо-жълтите". Гаярдо ще бъде наказан за жеста.

Чикито Ромеро - вратарят на домакините, се сби с фен на излизане към тунела след мача, след като бе обиждан от запалянкото.

А на терена дербито тръгна както подобава - Феде Гатони от Ривер получи жълт картон за брутално нарушение срещу Единсон Кавани още в 27-ата секунда. След това се заредиха нарушения на ръба на "присъда", а реферът Нико Рамирес заслужава медал за стоицизма, с който издържа дълго да не вади още картони. Но все пак... колко да издържи и най-търпеливият човек?

Общо 11 жълти картона и един червен - на Кристиан Лема от Бока в 12-ата минута на добавеното време, оцветиха мача. Головите положения бяха далеч по-малко, а попадение на домакините бе отменено след намеса на ВАР в края и дълго преразглеждане. И това наля допълнително гориво в и без това напрегнатата атмосфера.

Ривер по традиция напусна арената без дори играчите да ползват душовете в съблекалните - от терена на автобуса и към квартала Нунес, където е стадионът на отбора. Там вече играчите се къпаха и преоблякоха. Този "ритуал" също е по препоръка на полицията - всяка минута повече на стадиона на врага вдига градусите на напрежението, особено ако домакинът е паднал в дербито.

А в Нунес, край стадион "Ел Монументал", чакаха над 10 000 инчаси в червено и бяло, гледали заедно дербито на екрани край техния стадион. Те приветстваха играчите, пристигнали директно от арената на сблъсъка като победители.

Буенос Айрес по традиция е разделен и окупиран от полиция в уикендите на Бока - Ривер, но радостно в неделната сутрин е, че няма новини поне за тежко ранени при традиционните сбивания.