Домакинът Русия се класира за четвъртфиналите на Световното първество след 120-минутна драма и изпълнение на дузпи срещу Испания.

Срещата завърши 1:1 в редовното време, а при дузпите Коке и Аспас изпуснаха, за да зарадват Сборная.

Играчите на Станислав Черчесов се защитаваха в хода на целия двубой и успяха да удържат резултата, който бе оформен още в края на първото полувреме.

Испания, подобно на мача с Мароко, игра твърде пешеходно за стандартите, които е поставял този отбор през годините.

Снимка: Getty Images/Gulliver Photos

В срещата имаше и няколко спорни ситуации, каквато е и тенденцията на цялото първенство. Бяха поискани дузпи и от двата отбора. Една такава бе отсъдена за Русия в края на първото полувреме, за да се стигне до 1:1.

На четвъртфиналите Сборная ще играе с победителя от двубоя между Хърватия и Дания.

Мачът логично започна с натиск на Испания.

В 12-а минута след центриране от фаул Игнашевич си вкара автогол, след като не гледаше топката, а главната му цел бе да събори Серхио Рамос в наказателното поле. Централният защитник последен разбра какво точно се случи.

После Испания рязко намали темпото, въпреки че водеше в резултата. Подобно на мача с Мароко, играчите на Фернандо Йеро просто си подаваха топката вместо да търсят гол, който да убие мача.

Така Русия взе инициативата и заслужено стигна до изравняване. Случи след отсъдена дузпа в 42-а минута. Жерар Пике с високо вдигната ръка спря топката след удар на Дзюба с глава. Именно нападателят стреля от бялата точка, за да изравни.

В края на полувремето Диего Коста имаше шанс да върне аванса на своите, но топката се разходи до гол линията.

Втората част започна по познат сценарий. Испанците владееха топката, но не успяваха да създадат опасни ситуации. Когато Русия отнемаше топката, се стигаше до не лоши контраатаки.

При една такава в 64-а минута Русия отново поиска дузпа, но холандският рефер правилно не отсъди такава. 10 минути преди края и Испания поиска, но пак нямаше сигнал.

В 85-а минута Ла Фурия получи най-добрия шанс, за да изкопчи победата в редовното време. Акинфеев обаче спаси последователно по страхотен начин удари на Иниеста и резервата Яго Аспас.

Най-добрата ситуация пред испанците се откри пред резервата Родриго в 109-а минута, чийто удар бе спасен от Акинфеев. При добавката удар на Карвахал бе блокиран.

В 114-а минута испанците основателно имаха претенции за дузпа след като Жерар Пике бе задържан от Игнашевич. Такава обаче не бе отсъдена.

В ответната атака грешка на Бускетс едва не донесе гол за Русия. В крайна сметка домакините се добраха до рулетката на дузпите.

При дузпите за Испания: Иниеста вкара, Пике вкара, Коке пропусна, Рамос вкара, Аспас пропусна

За Русия: Смолов вкара,  Игнашевич вкара, Головин вкара, Черишев вкара