Спартак (Варна) и Септември са директно изпадащите отбори от Първа лига през този сезон.

Това стана факт след мача помежду им, който Спартак спечели с 1:0 у дома, но дори и с тези три точки, "соколите" не успяха да съхранят шансовете си за оцелявяне в елита.

Разбира се, пряко отношение имаше и играещия се по същото време мач във Враца, където гостуващият Хебър победи Ботев с 3:2.

Успехът на пазарджишкият клуб означава, че каквото и да се случи в последния кръг в тази долна шестица на родния шампионат, Спартак и Септември със сигурност ще останат на последните две места в класирането, а от следващия сезон ще бъдат част от Втора лига.

Двата клуба тъкмо бяха спечелили промоция, като за Спартак тя бе чакана в продължение на 13 години от колоритните фенове на "соколите", но за тяхно съжаление приключението им сред най-добрите продължи само един сезон.

И двата тима днес изиграха доста интересен мач, в който битката за може би спасителните три точки бе до самия край, но куп пропуски оставяха нулевото реми непроменено до последните 10 минути на двубоя.

По това време нещата вече не изглеждаха осоебно оптимистични, защото Хебър водеше с 3:1 във Враца, а това означаваше, че Спартак няма никакъв шанс да се спаси, а Септември го устройва само и единствено победата.

И съвсем логично гостите от София се втурнаха в атака, което веднага откри доста пространства в отбраната им. От това се използва Жоао Марио, който останал сам срещу вратаря, в 83-ата минута откри.

Гол, който донесе последна радост на феновете в тази иначе горчива вечер.

Разбира се, победата можеше да има съвсем различна стойност, ако мачът във Враца между Ботев и Хебър се бе развил по различен начин.

Трябва да отбележим, че там отборът на домакините още миналия кръг си бе осигурил оставането в елита, докато Хебър играеше за своето спасение.

След нулево реми на почивката, Венсан Марсел успя да открие с хубав гол още в самото начало на втората част, но Ботев бързо изравни чрез Клери Сербер.

Резутат 1:1, при който Спартак и Септември все още имаха своите надежди за спасение, но те започнаха да се изпаряват в 67-ата минута, когато чрез дузпа Георги Вълчев изведе Хебър напред.

А когато Стоян Стоичков вкара за 3:1, Хебър вече знаеше, че е свършил своята задача. Късното попадение на Ботев за 2:3 не промени нищо, а пазарджиклии трябваше да чакат останалите две срещи, за да научат съдбата си.

Тя е, че клубът няма как да изпаден директно, в тази роля както вече знаем са Спартак и Септември.

Хебър обаче заема 14-ото място, което означава бараж срещу представител на Втора лига .Пазарджиклии имат 29 точки, а след късен гол в добавеното време, Пирин стигна до 1:1 с Берое и вече има 31. Старозагорци също може да се окажат на бараж, защото имат 32 точки.

В последния кръг Хебър посреща Берое, а Пирин е домакин на Спартак. Един от трите замесени клуба, ще трябва да играе бараж за оставането си в елита.