Абсолютният дебютант в европейския футбол Стад Брест, отбор от крайбрежния град с 15-хиляден стадион, е лидер в Шампионската лига поне за няколко часа.

В новия формат класирането е общо на всички 36 отбора, а Брест тази вечер се развилня в Австрия и разгроми като гост Залцбург с 4:0.

Абдала Сима вкара два гола, Махди Камара и Мариа Перейра Лаже добавиха по един, а френският отбор напълно развенча фаворизираните домакини.

Така с две победи от първите два кръга - 2:1 над Щурм (отново австрийци) и сега 4:0, Брест води в класирането с 6 точки и голова разлика от 6-1. Така ще е поне до полунощ днес, когато още отбори могат да вземат втори победи и да минат пред френския състав.

Този тим се класира сензационно за турнира, попадайки в четворката във Франция миналия сезон. И дебютира преди две седмици срещу Щурм изобщо в европейски мач. Не бе излизал никога на сцената на турнирите на УЕФА за 121 години история.

А Сима вече е с три попадения и само Хари Кейн, който вкара четири пъти във вратата на Динамо (Загреб) за Байерн в първия кръг при 9:2, е пред него. Залцбург записва второ поражение с голям резултат, след като падна с 0:3 от Спарта (Прага) на старта.

В другия ранен мач Щутгарт и чешкия шампион не се победиха - 1:1. Домакините поведоха рано с гол с глава на Мио (7 минута). Но бързо чехите изравниха - финландецът Каспер Кайринен заби фамозно попадение от пряк свободен удар в 32-рата минута.

Спарта удари и две греди и може повече да съжалява за изпусните точки.

Чехите са с 4, а Щутгарт е с една след първите два кръга.