България записа в актива си първа точка в световните квалификации, след като стигна до мъчно 0:0 като гост на Северна Ирландия.

Не може да се каже, че ще запомним с нещо мача като игра, но поне видяхме много нови лица, четирима дебютанти и реален полъх на подмладяване в отбора ни. И ако това е плюсът от тази вечер в Белфаст, минусът е ясен - не се усети нищо градивно, нищо опасно и реално нямаше нито едно голово положение от българския тим чак до добавеното време в края.

След 1:3 от Швейцария и 0:2 от Италия на старта на квалификациите, поне не загубихме. Точката не ни носи нищо, освен утешението, че младата селекция на Ясен Петров издържа на напрежението, каквото със сигурност е имало след обявяването на състава.

А той бе с вратар-дебютант - Даниел Наумов, с още двама в отбранителното трио - Андреа и Петко Христови, както и с Антонио Вутов в атака. Добавяме Валентин Антов с неговия един мач преди днес за България, Георги Йомов с три, Момчил Цветанов с 1 и Андрей Гълъбинов с пет... Това са осем от стартовите 11 в отбора ни.

Toп коефициентите за събитието са на efbet.com

И в пълен контраст, преди мача домакините честваха рекорден 126-и двубой за страната на Стивън Дейвис, халфа на Рейнджърс. Той има два пъти повече мачове за родината си, отколкото целият български титулярен състав заедно. Далеч, далеч по-опитен тим на северноирландците, които разчитаха и на четирима играчи от тимове във Висшата лига на Англия. Ние такива нямаме.

Затова и видяното не бе изненада.

Северноирландците владееха топката и атакуваха, ние се бранихме. Не опитвахме често да контраатакуваме и записваме тъжната статистика от нито един точен удар в рамката за редовните 90 минути. Още в четвъртата поискахме дузпа, след като топката се чукна в ръката на Джони Евънс, но израелският съдия Игал Фрид не отсъди нищо.

В 22-рата минута Стюърт Далас уцели греда, а до края на полувремето постепенно атаките към Наумов ставаха все по-масирани. Но все още без голям натиск. В края на тази част загубихме капитана Георги Костадинов с контузия, сменен принудително от Петър Витанов.

След почивката натискът вече бе факт. Домакините изпълниха серия корнери (накрая бяха 11), натикаха ни в наказателното поле и отправиха няколко опасни удара, един от които бе спасен отлично от Наумов. Нито веднъж контраатаката на България не стана, а когато имаше изгледи веднъж Десподов да се измъкне от отбраната, вратарят на домакините Пийкок Фаръл излезе и го изпревари.

В последните минути нещата станаха вече притеснителни - топката летеше отвсякъде в нашето поле, физически бяхме сгънати в него и се надявахме само да не допуснем гол.

И - напук на всякаква логика, щяхме да бием с първия си точен удар. Димитър Илиев среля с глава след първия ни корнер, но Фаръл спаси по невероятен начин ниско с една ръка. Щеше да е сладко, но нямахме късмета да ни се случи.

И така - 1 точка от първите три двубоя в групата, един вкаран гол и допуснати 5. За шансове за класиране не бива да говорим, но поне видяхме може ли да има наистина подмладяване, освежаване и подменяне на познатите вече лица в националния отбор. Разбира се, надеждите са играта да не изглежда като тази вечер. За това определено ще трябва време.

В трите мача Ясен Петров използва цели 24 играчи, което е единствената възможна рецепта при такъв сгъстен цикъл.

В другия двубой от нашата група тази вечер Италия рутинно победи с 2:0 като гост Литва и е с девет точки на върха в класирането. Швейцария има 6 от два мача, ние сме с 1, колкото има и Северна Ирландия. Литва няма спечелена точка.