Норвежкият шампион Бодьо/Глимт продължава да прави сензационни неща на европейската сцена, най-вече в домакинствата си отвъд Северния полярен кръг.

Доста сериозни европейски клубове губеха мачовете си в далечния север в последните сезони, а днес към това число се присъедини и португалският Порто. Макар и в ролята на фаворити, "драконите" не успяха да се справят с особеностите на неприятното гостуване в Бодьо, губейки първия мач от новия формат на Лига Европа с 2:3.

В последните три сезона на изкуствения терен в Бодьо мачовете си на два пъти загуби Рома, при това с 1:6 в единия случай. Загуби записаха и отбори Селтик и Бешикташ, Аякс завърши наравно, а Арсенал едва успя да победи минимално.

Сега отвъд Северния полярен кръг гостуваше европейски шампион в лицето на Порто, който отстъпи с 2:3.

А нищо не предвещаваше подобен развой в самото начало, защото Порто поведе още в осмата минута и предвид доста по-сериозната си класа, сякаш за "драконите" се очертаваше рутинен успех.

Но Бодьо/Глимт заложи на характерните си бързи атаки и много, много тичане, а резултатът бе обрат още в рамките на първата част. Каспер Хьог изравни, Йенс Петер Хауге оформи обрата за 2:1. Резултат, при който двата тима се оттеглиха на почивка.

Снимка: АР/БТА

Нещата започна зле за норвежците и след почивката, защото Исак Маата си изкара наивен втори жълт картон за симулация и с човек повече на терена Порто хвърли всички сили не само в опит да изравни, но и да обърне.

Нищо от плана на португалците обаче не се получи, защото Бодьо не само поведе с 3:1, но с човек по-малко имаше още няколко шанса за по-убедителен успех.

Порто все пак успя да върне един гол в самия край и да си върне надеждите за реми в продължението на мача, но до подобен развой не се стигна и Бодьо регистрира поредния си европейски подвиг.

В друг мач от ранната програма на турнира АЗ Алкмаар победи шведския Елфсборг с 3:2.