Лудогорец премина във втория квалификационен кръг на Шампионска лига, след като обърна резултата срещу косовския Балкани с гръмка победа у дома в реванша - 4:0. Тя заличи конфузната загуба с 0:2 преди седмица като гост, която заплаши да минира сезона на българския първенец с ранно отпадане от турнира на шампионите.

То щеше да го прати в третия по сила - Лига на конференциите, което очевидно не бе желаният от хората в Разград сценарий.

Вместо това се задава втора квалификация в Шампионска лига, като съперник ще е добре познатият у нас Олимпия (Любляна). Този словенски отбор два пъти елиминира Левски през 90-те години и остави доста горчиви спомени у феновете на "сините". Мачовете са на 26 юли в Разград и на 2 август в Любляна.

Реваншът тази вечер дойде в деликатен момент след две поражения на старта на сезона за колебливия тим на Ивайло Петев (0:2 от Балкани, 1:3 от Крумовград).

Снимка: БТА

Но мачът започна с мечтания бърз гол за Лудогорец, вкаран от Бърнард Текпетей, след като отбраната на гостите тотално се обърка при центриране отдясно още в 4-ата минута. И това далеч не бе последният случай, в който косоварите си причиниха сериозни проблеми, улеснявайки и без това по-класния български представител.

Матиас Тисера пропусна да удвои от чиста позиция в 14-ата минута, а гостите трудно минаваха отвъд централната линия в организирана атака, като даваха битка в средата на терена и опитваха да са стабилни в отбрана.

И се получаваше до 45-ата минута, когато Балкани отново се пропука, топката отиде в Текпетей отляво, а той мощно я прати през краката на вратаря Колич - 2:0. И то точно преди почивката, ключов психологически момент за обрата!

Второто полувреме започна вихрено в зелено, като Доминик Янков едва не направи 3:0, но топката бе избита от голлинията. Секунди по-късно Тисера вкара, след като гостите комично загубиха топката в собственото си наказателно поле, опитвайки се да я изнесат, сякаш са водени от Пеп Гуардиола като наставник.

Категорично не се получи и Тисера отблизо направи обрата пълен.

Нататък Лудогорец контролираше спокойно положението, а Балкани реши да му предостави още една възможност. Груба грешка в центъра на терена сервира топката на Спас Делев и Кайо Видал в ситуация двама на един, българинът подаде на бразилеца и той вкара с лекота - 4:0 в 78-ата минута.

Така Разград за четвърти път в своята европейска история постига обрат след поражение в първия мач като гост. Преди това се случи срещу Слован, Стяуа и Жалгирис, все в квалификации в същия този турнир на шампионите.

Заплахата от ранно отпадане и отиване в Лига на конференциите е избегната, а тимът има още няколко дни, за да влезе в ритъм още по-добре и да е готов за битките с Олимпия.

Те няма да са лесни, а както показват и останалите резултати в летните първи кръгове в евротурнирите, никой отбор вече не може да бъде подценен.