Интер нанесе първи, при това доста тежък удар в горещото градско дерби срещу Милан от полуфиналите на Шампионска лига.

"Нерадзурите" победиха с 2:0 своя градски опонент, като по този начин си спечелиха доста комфортен аванс преди реванша следващата седмица.

Два бързи гола, вкарани още до 11-ата минута смълчаха "Сан Сиро", който днес бе изпълнен почти изцяло с феновете на Милан, заради ролята на символичен домакин на "росонерите". Заради отмененото правило за гол на чужд терен обаче това символично домакинство няма отношение към резултата, който обаче не изглежда никак оптимистичен за Милан.

Преди 20 години, когато двата големи съперника от Милано отново се изправиха един срещу друг в полуфинал от Шампионска лига, крайният успех бе за "червено-черната" част на града, но днес с огромна крачка по-близо до финала е отборът на Интер.

"Нерадзурите" за последно бяха част от най-големия мач в европейския клубен футбол през паметната за тях 2010-а, белязана от требъл, а след днешния мач от финала ги делят само един 90 минути, в които те ще влязат с два гола аванс.

Снимка: Getty images

Ключово за успеха се оказа ударното начало на мача, в което само в рамките на 11 минути Интер успя да вкара две попадения.

Със сигурност неочакван развой, който разби на пух и прах всички прогнози за предпазлива и дефанзивна игра от страна и на двата тима.

Още не бяха изминали и осем минути, когато Интер изпълни корнер, а странно защо дребничкият капитан Давиде Калабрия трябваше да пази снажният нападател точно в този миг.

При центрирането босненецът протегна крака си и майсторски отклони топката във вратата, което означаваше 1:0 в полза на Интер.

Със своите 37 години и 54 дни Джеко се превърна във втория най-стар голмайстор в историята на елиминациите на Шампионска лига, като по този показател го изпреварва само легендата на Манчестър Юнайтед - Райън Гигс, който през 2011-а бележи гол, когато е с три месеца по-стар от Джеко.

А шокът за Милан стана пълн три минути по-късно, защото грешка на Калабрия позволи на Интер светкавично да хване отбраната на "росонерите" неподготвена, а финалното майсторско докосване бе на Хенрик Мхитарян, който направи резултата 2:0.

Милан бе буквално в нокдаун, като в следващите минути Интер нацели греда, а а също така две геройски намеси на вратаря Мениан запазиха резултата непроменен.

Интер дори получи и дузпа в 32-ата минута, Лаутаро Мартинес нахлу на скортост и се свлече в наказателното поле на Милан, а с пълна категоричност главният съдия посочи бялата точка. Той обаче бе привикан да преразгледа ситуацията с ВАР и промени решението си, защото бе видно, че аржентинският нападател пада без никакъв съществен контакт.

Трябваше да дойдат последните минути на това полувреме, за да видим някакъв живец от Милан и по-сериозна игра от символичния домакин в тази среща.

Събуждането на "росонерите" все пак бе факт в началото на втората част, когато Месиас изпусна чудесен шанс, а в 63-ата минута Сандро Тонали нацели и греда.

Този удар на техничния италиански халф, който за сантиметри не се превърна в гол сякаш бе и последният съществен шанс за Милан да се върне в мача.

Последваха финални минути, в които Интер умело пазеше своя аванс, а пък Милан явно реши, че не бива да рискува всичко в атака, защото само след шест дни има реванш.

Ответният мач отново ще е на "Сан Сиро", но този пък пред изпълнени почти изцяло с фенове на Интер трибуни, а Милан ще има тежката задача да търси победа с поне два гола разлика.