Топ първенствата на Европа са в своя разгар, а докато почти всеки тим се мъчи да мине възможно най-невредимо от поредната вълна на коронавируса, в Африка започва винаги вълнуващият континентален шампионат. Време е за Купата на Африка и нейното 33-то издание, което официално започва днес в Камерун.

Първенствата на Черния континент винаги са драматични и атрактивни, като със сигурност се нареждат веднага зад тези на Европа и Южна Америка като класа и интерес. Като драма нерядко даже ги надминават.

В следващия месец по терените на Камерун ще видим някои от най-големите звезди на футболнат игра, които колкото и клубовете им да искаха, нямаше как да спрат от участие на първенството с екипа на родната им страна.

Това първенство трябваше да се проведе преди година, но отлагнето на Евро 2020 и Копа Америка направи така, че и Купата на Африка да бъде отложена с година. Именно заради това формално турнира се нарича "Купата на Африка 2021".

Освен това Камерун трябваше да е домакин на турнира при предишното му издание през 2019-а, но тогава страната не успя да построи своите стадиони в нужния срок и турнирът бе пратен в Египет. А тогава Камерун освен домакин, можеше да бъде и в ролята на защитаващ титлата си отбор. Сега обаче актуален шампион е Алжир, а поредното издание на турнира обещава да е още по-атрактивно и непредвидимо.

Снимка: Getty Images
 

Вече доста повече африкански играчи играят в топ първенствата на Европа, а тенденцията е такава, че много от тях дори са родени и изградени като играчи на Стария континент, но просто в даден момент са предпочели да представляват страната на своите родители.

За втори пореден път турнирът ще се проведе във формат от 24 отбори, разпределени в шест групи по четири тима, което според мнозина сваля от качеството на турнира, но пък със сигурност вкарва доста повече атракция и колорит.

Откриването е днес в 18 часа българско време, когато домакинът Камерун ще се изправи срещу Буркина Фасо, а три часа по-късно на същият стадион в столицата Яунде, Етиопия ще играе срещу Кабо Верде.

Ето и как изглеждат шестте групи в тазгодишното издание на турнира:

Група "А": Камерун, Буркина Фасо, Кабо Верде, Етиопия

Група "В": Сенегал, Гвинея, Зимбабве, Малави

Група "С": Мароко, Гана, Коморски острови, Габон

Група "D": Нигерия, Египет, Судан, Гвинея-Бисау

Група "Е": Алжир, Кот д'Ивоар, Сиера Леоне, Екваториална Гвинея

Група "F": Тунис, Мали, Гамбия, Мавритания

Снимка: Getty images/ Guliver photos

На фона на огромната екзотика и отбори като Коморски острови, Мавритания и Сиера Леоне, фаворитите си остават обичайно заподозрените тимове, които често виждаме на световни финали, както и в заключителните фази на Купата на Африка.

Според букмейкърите фаворит №1 е отборът на Сенегал, като коефициентът за финалистът от последното издание, разполагащ с един от най-добрите вратари, един от най-добрите защитници и един от най-добрите нападатели в Европа, е 5.

Втори фаворит е действащият шампиона на Африка - Алжир, а след тях според букмейкърите най-вероятните шампиони са Египет, Кот д'Ивоар, Нигерия и домакинът Камерун.

Турнирът в родния ефир ще бъде излъчван от РИНГ, а по терените на Камерун ще може да наблюдавате някои топ звезди.

Среда тях са Мохамед Салах (Египет/Ливърпул), Садио Мане (Сенегал/Ливърпул), Рияд Марез (Алжир/Манчестър Сити), Едуар Менди (Сенегал, Челси), Томас Партей (Гана, Арсенал), Себастиен Алер (Кот д'Ивоар, Аякс), Калиду Кулибали (Сенегал, Наполи), далият положителна проба за коронавируса Пиер-Емерик Обамеянг от Габон и Арсенал, както и редица други популярни състезатели.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Макар във футболно отношение Камерун да е втората най-успешна Африканска страна, тя домакинства континенталната надпревара едва за втори път след 1972-а.

Турнирът ще се играе на общо шест стадиона. Два от тях в столицата Яунде, един в главния икономически център Дуала, както и в Гаруа, Бафусам и Лимбе.

Разбира се, турнири от ранга на Купата на Африка са далеч от блясъка и модерните условия на Европейските първенства, но именно заради това в тях има нещо чаровно и вълнуващо, връщащи ни към по-романтични времена на любимата игра.

Снимка: Getty Images

В турнира по традиция ще има и българска следа с играчи от нашата Първа лига. Има и такива състезатели, които някога са преминавали през нашите футболни ширини.

От актуалните - Стийв Фуртадо от Берое, който е част от състава на Кабо Верде. Също така Па Конате, който играе за Ботев (Пловдив) и Гвинея, новопривлеченият защитник на Левски - Ноа Сонко Снудберг, който е част от тима на Гамбия, както и нападателят на Берое - Омар Камара, който играе за Мавритания.

На шампионата има и четирима състезатели, минали през родните терени. Това са Гари Родригес от Кабо Верде, който е един от най-добрите чужденци, изобщо играли в Левски, както и неговият сънародник Патрик Андраде, който до миналата година бе част от Черно море.

Такъв е и доскорошният играч на Берое - Ибрахима Конте, който ще си партнира с Наби Кейта от Ливърпул в халфовата линия на Гвинея, както и преминалия през ЦСКА и Лудогорец Жоржиньо, който е част от тима на Гвинея-Бисау.

Разбира се, няма как да пропуснем и алжирският вратар Райс Мболи, известен у нас с паметните си престои в Славия и ЦСКА. Освен герой за "пустинните лисици" от последния шампионски за тях турнир, той е и един от най-опитните играчи на турнира с две участия на Мондиал и 83 мача за Алжир.

Турнирът винаги е подарявал страхотни и доста различни емоции на фенове, като по всяка вероятност това ще се случи и в следващия месец с мачовете в ефира на РИНГ.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ето я и телевизионната програма за първите три дни, пълна с интересни сблъсъци:

Неделя

18 ч Камерун - Буркина Фасо

21 ч Етиопия - Кабо Верде

Понеделник

15 ч Сенегал - Замбия

18 ч Мароко - Гана

21 ч Коморски острови - Габон

Вторник

15 ч Алжир - Сиера Леоне

18 ч Нигерия - Египет

21 ч Судан - Гвинея-Бисау.