Швеция стигна четвъртфинал на Световното първенство след 1:0 срещу Швейцария в здрав осминафинал.

Емил Форсберг вкара в 66-ата минута с щастлив рикошет в крака на Мануел Аканджи, пратил топката далеч от вратаря Ян Зомер.

Попадението дойде с малко късмет, но при всички случаи - заслужено с оглед на играта в мача, показана от двата състава.

"Тре крунур" ще очаква тази вечер своя съперник в следващата фаза - победителя от мача Колумбия - Англия (двубоят започва в 21 часа, пряко по БНТ 1 и БНТ HD).

Но успехът днес върна лентата към едно паметно и за нас Световно първенство - Мондиал 1994 в САЩ.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Тогава шведите играха полуфинал и загубиха от бъдещия шампион Бразилия. От онзи паметен връх минаха 24 години, в които отборът в жълто и синьо три пъти не се класира и два пъти не мина групите на първенства на планетата. Сега отново е сред най-добрите осем.

Швейцарците натискаха почти през цялото второ полувреме, но нямаха много добри положения за изравняване. При едно от малкото такива пак голмайсторът Форсберг изчисти пред голлинията удар с глава на Аканджи. В края удар с глава на Сеферович бе спасен прекрасно от Робин Олсен.

В последните секунди имаше драма, но не пред вратата на шведите. Мартин Олсон се откъсна и бе съборен от Михаел Ланг, като първоначално съдията Дамир Скомина отсъди дузпа.

Намеси се обаче системата за видеоповторение и бе взето правилното решение - нарушение пред наказателното поле и червен картон за швейцареца. Ситуацията не повлия с нищо на резултата, но поне бе в името на справедливостта.

Шведите гордо могат да кажат, че напълно заслужено стигат тази фаза.

Излязоха от група, в която изпревариха Мексико, Южна Корея и шампиона Германия.

И едва ли може да ги уплаши среща с който и да е в потока, който се оказва "златен шанс" за тимове, които не са фаворизирани преди турнира.

Колумбийци или англичани в следващия кръг, после руснаци или хървати...

Швеция със сигурност ще таи сериозни надежди и може да мечтае.