Испания постигна измъчена победа с 1:0 над Иран и се изравни с Португалия на върха в група "В" на Мондиала.

Двата тима имат по 4 точки, докато Иран остава на третото място с 3 пункта.

Победата за испанците дойде доста по-трудно от очакваното, като играчите на "Ла Роха" имаха сериозни затруднения срещу добре подредения в защита тим на Иран.

Автор на единственото попадение бе Диего Коста, като то дойде след голяма доза шанс. В края на срещата Иран дори можеше да изравни, но Испания се поздрави с крайния успех.

Снимка: Getty images

Мачът премина изцяло под диктовката на Световния шампион от 2010-а. Играчите на Испания натикаха противника в собственото му наказателно поле още от първата минута, но иранците сякаш нямаха нищо против да са в тази роля.

Тимът на Карлуш Кейрош се защитаваше със шестима в отбрана, трима пред тях и Сердар Азмун, който бе нападател на отбора, но рядко доближаваше централната линия.

Испания разиграваше безкрайно, но така и намираше начин да пробие бетона пред себе си. В рамките на първата част "Ла Роха" направи с 300 паса повече от Иран през първата част и отправи 10 удара към врата, срещу само един за персите.

Чисто голово положение обаче нямаше, а най-близо до гола на два пъти бе Давид Силва след опасни далечни удари.

Нападателят Диего Коста отново се замеси в скандална ситуация, като настъпи вратаря на Иран, но съдията прецени, че проявата му не заслужава картон.

Испания започна втората част доста по-активно и веднага стигна до първото си чисто положение.

В 48-та минута Жерар Пике пропусна да отбележи от добра позиция, а секунди по-късно опасен удар на Бускетс бе спасен от вратаря.

Пет минути по-късно, сякаш от нищото, играчите на Иран стигнаха до страхотен шанс за гол. След изпълнение на тъч в английски стил, топката се озова в Карим, който стреля опасно, но топката мина встрани от вратата.

В ответната атака топката стигна до Диего Коста. Нападателят опита да се завърти в наказателното поле и след щастлив двоен рикошет топката се удари в коляното му и влетя в иранската врата.

Изненадващо след гола Иран бе отборът, който заигра по-добре. Играчите на азиатския тим пропуснаха добър шанс в 60-та минута, а в 63-та отбелязаха гол.

Докато иранските играчи ликуваха, страничният съдия вдигна своя флаг за засада. Главният рефер Андрес Куня се консултира с видео-асистент реферите, които потвърдиха, че попадението на Иран е нередовно.

Испания имаше възможност да реши двубоя, но Пике и Коста не успяха да добутат топката до вратата след меле в наказателното поле на Иран.

В заключителните минути персите можеха да шокират Испания, но ударът на Мехди Тареми с глава премина над вратата.

Следващият мач на Испания е срещу Мароко, докато Иран ще трябва да търси победа на всяка цена срещу Португалия.