Франция показа сила и солидност, за да преодолее надъхания Уругвай - 2:0, и да е първият полуфиналист на Мондиал 2018.

Рафаел Варан вкара с глава в 40-ата минута първото попадение, а в 61-вата Антоан Гризман реши всичко, след като негов неособено опасен удар изненада вратаря Фернандо Муслера.

Стражът пусна топката през ръцете си и улесни задачата на и без това доминиращия отбор в мача.

Франция е полуфиналист и очаква победителя от мача Бразилия - Белгия довечера, в полуфинал в Санкт Петербург на 10 юли.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

"Петлите" бяха сред фаворитите преди турнира, защото съставът им е пълен с талант, но минаха през груповата фаза без да убедят и на "втора скорост".

В елиминациите обаче френският тим стъпи на газта - първо елиминира Аржентина с 4:3 след луди 7-8 минути през второто полувреме, когато отказа съперника с 3 гола.

Сега класата също бе видна, а контролът върху мача от французите - лесно осезаем.

Уругвай опита в началото да застраши съперника с бойката си игра, безкрайно мотивиран, но видимо отстъпващ в класа в центъра на терена.

Липсата на един от двамата асове в атака - Единсон Кавани, също оказа голям ефект и заместникът му Кристиан Стуани не успя да застраши нито веднъж френската врата.

Другата звезда - Луис Суарес, бе на терена, но имаше един от най-разочароващите си дни.

До края на първото полувреме играта бе сравнително равностойна, но Рафаел Варан се намеси и промени статуквото. Той се измъкна при корнер от железните уругвайци и вкара с глава.

Преди 4 години на Световното в Бразилия точно Варан изпусна Матс Хумелс за единствения гол в равностоен четвъртфинал с Германия (0:1), и трябваше да живее с укорите за грешката си.

Днес се реваншира.

Три минути по-късно Уругвай бе на косъм от изравняване - Мартин Касерес се извиси и стреля с глава в ъгъла, но Уго Лорис изби топката с невероятно спасяване.

А при добавката Диего Годин изпусна от 2 метра, стреляйки над вратата.

В 61-вата минута интригата си отиде, след като Гризман стреля неособено силно, точно в средата на вратата и вместо рутинно спасяване на Муслера, видяхме грешка като на Лорис Кариус от "Ливърпул" във финала на Шампионската лига.

Вратарят се поколеба да избие или да хване топката и тя се изплъзна от ръцете му в мрежата.

До края Уругвай нито имаше знание как, нито време, нито шансове за обрат. Не че съперникът направи много, просто солидно владееше положението.

19-годишната звезда Килиан Мбапе, направил отлично впечатление с два гола на осминафинала срещу Франция, този път разочарова - особено със симулация в 78-ата минута, когато не бе докоснат от съперник, а падна зрелищно и получи жълт картон.

Франция е на полуфинал за първи път от 2006 г., когато игра и финал, но го загуби с дузпи от Италия.