Манчестър Сити победи Тотнъм с 4:2 в отложено дерби от Висшата лига, което се игра на "Етихад".

"Гражданите" изоставаха с 0:2 на полувремето и бяха под угрозата да загубят второ поредно домакинство от "шпорите", но този път отговориха подобаващо с четири безответни гола през втората част.

Отборът на Пеп Гуардиола отказа да допусне втора поредна загуба във Висшата лига за първи път от 2018 година, докато тимът на Антонио Конте допусна такава след тази от Арсенал през уикенда.

С успеха си Сити събра актив от 42 точки и се доближи на пет от "артилеристите", които са с мач по-малко и в неделя домакинстват на Манчестър Юнайтед. Тотнъм пък остава с 33 точки на петата позиция, като е на пет зад "червените дяволи" с изигран мач повече.

Днес Сити трябваше да покаже различно лице от това при загубата си на "Олд Трафорд", но това не се случи през първото полувреме.

Хората на Гуардиола владееха инициативата, но Юго Лорис направи две добри спасявания на вратата на "шпорите" след удари на младия Рико Люис и Ерлинг Холанд.

В края на полувремето "гражданите" направиха две глупости в защита и допуснаха голове. Първо в 44-ата минута спорен пас на вратаря Едерсон към Родри позволи на Деян Кулушевски да го преодолее и да вкара във втори пореден мач на "Етихад". Секунди по-късно Хари Кейн се преброи с испанския халф и ударът му беше спасен преди Емерсон Роял да направи добавка с глава за 2:0.

"Етихад" беше смълчан, но след почивката имаше само поводи за радост. В 51-ата минута световният шампион Хулиан Алварес вкара за 1:2 със силен удар след меко подаване на Рияд Марез, което предизвика хаос в защитата на гостите.

Само две минути по-късно Ерлинг Холанд прекъсна головата си суша и изравни резултата. Той получи пас с глава от Марез и от близо вкара по същия начин - 2:2.

В 60-ата минута Иван Перишич имаше златен шанс да даде нов аванс на Тотнъм, след като получи от Кулушевски, но ударът му рикошира в тялото на Люис и срещна гредата. Това беше и последната възможност за "шпорите".

На другата врата шоуто бе от Марез, който в 63-ата минута проби от десния фланг и стреля от малък ъгъл. Получи се лек рикошет в Бен Дейвис, а Лорис във втори пореден мач бе неубедителен и допусна лековато попадение - 2:3.

Алжирецът бе във вихъра си и в продължението на срещата вкара втория си гол за крайното 4:2. Случи се след далечен пас на Едерсон и много лоша на намеса на централния бранител Клеман Ленгле, който позволи на съперника да излезе сам срещу вратаря.

В неделя Сити приема Уулвърхямптън, а в понеделник Тотнъм гостува в лондонско дерби на Фулъм.