Манчестър Сити оправда ролята си на фаворит в битката за титлата и в частност голямото дерби на междинния 32-и кръг във Висшата лига.

"Гражданите" надиграха и победиха Арсенал на "Етихад" с 4:1, като по този начин вече взимат инициативата в борбата за трофея и чисто статистически са с по-големи шансове за триумф през май.

С два гола на гениалния Кевин де Бройне и по един на Джон Стоунс и Ерлинг Холанд те поразиха съперника, докато Роб Холдинг вкара почетен гол за "артилеристите".

Доминацията за отбора от Манчестър в това съперничество продължава в пълна сила, като той го печели за седми пореден път и за 15-и в последните 16 двубоя. Арсенал за последно спечели на "Етихад" през 2015-а, когато Пеп Гуардиола още нямаше допир с английския футбол, а Микел Артета носеше екипа на "артилеристите".

Лондончани продължават да водят в таблицата с актив от 75 точки, на две пред Сити, който обаче е с изигран мач по-малко. Освен всичко програмата за хората на Гуардиола до края на сезона във Висшата лига изглежда малко по-приемлива. Тимът ще приеме Уест Хем, Лийдс и Челси, а ще гостува на Фулъм, Евертън, Брайтън и Брентфорд. Арсенал пък домакинства на Челси, Брайтън и Уулвърхемптън, а гостува на Нюкасъл и Нотингам. Все пак нищо още не е решено, най-малкото защото Сити има ангажименти и в Шампионска лига.

Днес превъзходството на "гражданите" си пролича най-много през първото полувреме, което приключи при 2:0, но можеше и да е с много по-изразителна преднина. Комфортът обаче дойде още в седмата минута, когато Холанд изведе Де Бройне и той с удар по земя намери левия ъгъл на Аарън Рамсдейл за 1:0.

После стражът на гостите направи три хубави спасявания срещу въпросните двама, но нямаше какво да направи в продължението на първата част. Де Бройне сложи топката на главата на Джон Стоунс от фаул и той я прати в далечния ъгъл. Страничният съдия вдигна флага за засада, но с разглеждане с ВАР попадението бе признато след чертаене на линии.

Супер играта на Сити продължи и през втората част, като в 54-ата минута тя бе затвърдена с трети гол. Отново Холанд беше асистентът, а Де Бройне реализаторът. Белгиецът вкара топката между краката на Роб Холдинг, за да я прати по земя във вратата.

Самият Холдинг върна попадение за Арсенал в 86-ата минута с удар около точката за дузпата.

Изглеждаше, че резултатът за гостите ще е приемлив в числово изражение, но в края Холанд свали ластика от главата си и вкара четвърто попадение за своите, като след пас на Фил Фоудън.

Представянето му щеше да е чудно да не бъде осребрено с гол.