Лудогорец вероятно още не е в състояние да осъзнае какво му се случи в Разград във вторник вечер, когато азербайджанският Карабах вкара 7 гола във вратата на българския шампион.

При това на неговия стадион, където такова събитие досега не бе виждано. Начинът, по който се разпадна съставът на "орлите" особено в последните минути на първото полувреме и в продълженията на реванша от третия кръг на Шампионската лига, остава трудно обясним.

Но като всяко събитие не само във футбола, има два начина да погледнем на това гръмко 2:7, ако се опрем на уроците на историята.

Позитивен прочит

Винаги, когато е бил разгромяван в европейските си гастроли - а това се е случвало няколко пъти за 13 сезона история на участия в тях за тима от Разград, реакцията е била светкавична.

Не включваме в тази компания 0:4 на "Бернабеу" от Реал Мадрид, например. Това няма как да бъде прието за изненадващ или кошмарен резултат.

Ето ги останалите моменти на конфузни загуби в Европа:

2016 г., Арсенал (гост) - 0:6 в Шампионската лига.

Изключително тежък резултат, а онези, които помнят мача знаят, че можеше да е още по-зле. Но след това 0:6 в Лондон, Лудогорец стигна до елиминациите в Лига Европа, като завърши на трето място в групата си. Позитивен отговор на погрома.

2019 г., Еспаньол (гост) - 0:6 в Лига Европа.

И това беше много тежък нокаут. Но след това Разград се събра за последните два мача от групата и успя да излезе от нея, взимайки безценни точки от ЦСКА (Москва) и Ференцварош. И стигна до пролетни сблъсъци с Милан.

2023 г., Нордшеланд (гост) - 1:7 в Лига на конференциите.

Това бе вторият мач в групата и шокът беше пълен. Но след това Лудогорец би същите датчани у дома, както и Фенербахче в Разград, и Спартак (Търнава) навън, за да излезе и от тази група в пролетни елиминации. И тук отговорът бе позитивен и много силен.

Сега съдбата дава идеален шанс за такъв. В събота в Разград гостува отборът в най-силна форма в момента в българското първенство - Левски.

Негативен прочит

Това във вторник не бе най-тежката като цифрово изражение загуба. Споменатите три са с по 6 гола разлика. Но със сигурност поражението от Карабах е най-унизително предвид съперника, а и, че беше у дома. Досега на свой терен най-много попадения Лудогорец бе инкасирал срещу Аякс (1:4 миналото лято) и Базел (2:4 преди 11 години, но в София).

Поражение със 7 допуснати гола на свой терен в европейски мач не се вижда често. А и става дума за съперник от Азербайджан. По никакъв начин класата на Карабах не може да бъде сравнявана с тази на Еспаньол или Арсенал, например. Дори с датския Нордшеланд, а и там ставаше дума за гостуване на изкуствен терен, при трудни условия и т.н. фактори. Във вторник такъв тип обяснения на провала е трудно да бъдат намерени.

Притеснителното е, че симптомите на нестабилност у българския шампион се видяха още при гостуванията на Динамо (Батуми) и Динамо (Минск) в предходните кръгове на турнира, загубени с по 0:1. Не е пресилено да кажем, че в шестте си летни мача в Европа, Лудогорец игра качествен футбол за около две полувремена (едно у дома с Минск и едно навън с Карабах) и половина (20-ина минути през първата част снощи). През останалото време отборът бе колеблив.

Предстоят два мача с молдовския Петрокуб (22 и 29 август) за влизане в групите на Лига Европа и, въпреки че е явен фаворит, българският първенец трябва да е много променен в тях. За да няма проблеми с този нагред не толкова претенциозен съперник.