Жребият за груповата фаза на футболния Мондиал 2022 изобилстваше от куриози и прецеденти, които гарантират страхотно шоу през ноември и декември.

Погледите на всички, разбира се, са насочени към Група Е, където европейските колоси Испания и Германия ще трябва да премерят сили в титаничен сблъсък, който може да се окаже фатален за големите амбиции на един от грандовете.

За последно те играха през 2020-а в Лигата на нациите, когато Ла Фурия унищожи съперника с 6:0.Тогава Феран Торес реализира хеттрик, а по едно попадение добавиха Алваро Мората, Родри и Микел Оярсабал.

След този мач обаче Бундестима успя да стабилизира изявите си и ще търси реванш за срамната загуба.

Безспорно най-любопитната група обаче е В, където се събра любопитно трио - Англия, САЩ и Иран. Тези отбори са свързани с едни от най-емблематичните двубои в историята на световните първенства

Считан за една от най-големите изненади във футбола, американците успяват да изхвърлят Англия още в груповата фаза на Мондиал 1950. Любопитното е, че това е първенството, в което за първи път се използват номера върху екипите на играчите.

Загубата с 0:1 в Бело Оризонте е сочена от мнозина за най-голямото футболно унижение за Англия на световно първенство.

Тогава националите на САЩ са аматьори и още в дебюта си на мондиал елиминират "трите лъва", в чиито редици личат имената на играчи като Стенли Матюс, Били Райт и Стен Мортенсън.

Американците пък заминават на световното като пълни аутсайдери, а в подготовката си за турнира записват разгромни загуби - 0:11 от норвежци, 1:7 от италианци и 0:5 от северноирландци.

Освен повторение на любопитния двубой от 1950-а, футболните фенове ще могат да видят още един исторически римейк - този между САЩ и Иран от Мондиал 1998.

Двубоят е сочен за мнозина като един от най-емблематичните във футболната история, като минава изцяло в сянката на политическото напрежение между двете страни.

По онова време дипломатически отношения САЩ и Иран няма, а ситуацията е критична вече 19-а година - от ислямската революция в Иран през 1979 г.

Футболистите на ислямската държава излизат на терена с по една роза в ръка - като символ на мира и позират заедно с американските си колеги (основната снимка). Този приятелски жест е в сериозен разрез с напрежението преди мача.

Кадърът обикаля световните медии, превръща се в исторически не само за футбола, но и в отношенията между страните. Политици и от двете страни твърдят, че това е първото сериозно разчупване на ледовете в дипломацията на САЩ и Иран.

Преди двубоя обаче напрежението е сериозно поради още една причина - организацията на муджахидините на иранския народ (ОМИН), коята в наши дни е обявена за терористична от почти всяка страна членка на ООН, купува 7 хиляди билета за мача с цел протести.

Страната домакин Франция от своя страна мобилизира спецчастите, които заемат местата си в района на "Стад Жерлан" в Лион. Тези членовете на организацията, чиито имена са известни, не са допуснати на стадиона, а някои от транспарантите са иззети.

На трибуните не минава без напрежение, защото някои от крайните зрители правят опити да нахлуят на терена, но са спрени от множеството полицаи.

На терена Иран успява да спечели с 2:1 - първо Естили вкарва за 1:0 с глава, легендата Али Даеи удвоява, а в самия край САЩ успяват да стигнат до почетен гол.

Впоследствие Иран губи с 0:2 от Германия и отпада от Мондиала, но играчите са посрещнати като национални герои в Техеран.

ФИФА от своя страна дава на двата тима медал за феърплей, а екипът на голмайстора Естили стои в музея на централата.

Снимка: Getty Images

Съдбата реши да си направи шега и с група G. Там три от четирите тима са същите, които бяха в една група и на предишното световно през 2018 година в Русия. Тогава отново жребият събра заедно Бразилия, Сърбия и Швейцария.

Именно на мача между Сърбия и Швейцария тогава гръмна и един от най-големите скандали на световното. Натурализираният швейцарец от Косово Джердан Шакири вкара победния гол в края на мача и го отпразнува по скандален начин.

Халфът изобрази с ръцете си кръстосаните криле на орел - символ на Велика Албания и се стигна до огромно напрежение. Наложи се ФИФА да се намесва и на Шакири му бе забранено да прави подобни политически демонстрации, а освен това бе и глобен.

И за да е пълно шоуто, подобен прецедент с повтаряна на 3 от 4-те тима може да има и в група D. Както преди 4 години, там отново един срещу друг със сигурност ще се изправят Дания и Франция. Последният от триото - Перу, засега не е сигурен в участието си и има да изиграе още един двубой, но шансовете да се присъедини към познатата компания са големи.

Или ако трябва да обобщим - Мондиал 2022 със сигурност ще предложи изключителни емоции на футболните фенове, като някои от мачовете още от сега могат да бъдат сложени в графа "исторически".

А помните ли какво направи Луис Суарес срещу ганайците в онзи прочут четвъртфинал от 2010-а? Уругвайският ас спря топката с ръце като вратар в 120-ата минута, спаси гол, а африканците изпуснаха дузпата, след което отпаднаха в изпълненията след края! Суарес бе провъзгласен за враг №1 на ганайския народ, прокълнат и т.н. Сега двата тима са в една група! Повярвайте, случилото се преди 12 години не е забравено.

Снимка: Getty Images

Програмата:

 Група А:

21 ноември, Катар - Еквадор и Сенегал - Нидерландия

25 ноември, Катар - Сенегал, Нидерландия - Еквадор

29 ноември, Нидерландия - Катар, Еквадор - Сенегал

Група В

21 ноември, Англия - Иран и САЩ - Уелс/Шотландия/Украйна

25 ноември, Англия - САЩ и Уелс/Шотландия/Украйна - Иран

29 ноември, Уелс/Шотландия/Украйна - Англия и Иран - САЩ

Група С

22 ноември, Аржентина - Саудитска Арабия и Мексико - Полша

26 ноември, Аржентина - Мексико и Полша - Саудитска Арабия

30 ноември, Саудитска Арабия - Мексико и Полша - Аржентина

Група D

22 ноември, Франция - ОАЕ/Австралия/Перу и Дания - Тунис

26 ноември, Франция - Дания и Тунис - ОАЕ/Австралия/Перу

30 ноември, Тунис - Франция и ОАЕ/Австралия/Перу - Дания

Група Е

23 ноември, Испания - Коста Рика/Нова Зеландия и Германия - Япония

27 ноември, Испания - Германия и Япония - Коста Рика/Нова Зеландия

1 декември, Япония - Испания и Коста Рика/Нова Зеландия - Германия

Група F

23 ноември, Белгия - Канада и Мароко - Хърватия

27 ноември, Белгия - Мароко и Хърватия - Канада

1 декември, Хърватия - Белгия и Канада - Мароко

Група G

24 ноември, Бразилия - Сърбия и Швейцария - Камерун

28 ноември, Бразилия - Швейцария и Камерун - Сърбия

2 декември, Камерун - Бразилия и Сърбия - Швейцария

Група H

24 ноември, Португалия - Гана и Уругвай - Южна Корея

28 ноември, Португалия - Уругвай и Южна Корея - Гана

2 декември, Южна Корея - Португалия и Гана - Уругвай.

Снимка: Getty Images