Барселона стъпи с единия крак във финала на Шампионска лига след 3:0 над Ливърпул на "Камп Ноу" в първия полуфинален мач.

Един гол на Луис Суарес и два на Лионел Меси прекършиха мърсисайдци, които изиграха много силен двубой, но бяха отчаяни от гения на аржентинеца, който вкара своя гол №600.

СНИМКИ ОТ СБЛЪСЪКА >>>

Резултатът не отговаря на показаното на терена. Ливърпул имаше половин дузина изгодни положения да отбележи, но Тер Щеген и защитата пред него удържа набезите и удари смъртоносно чрез лидера си с №10, който вкара на два пъти в последните 15 минути.

Резултатът оставя отбора на Юрген Клоп в много трудна ситуация за реванша на "Анфийлд", който е на 7 май. Барса е на другия полюс и буквално лети, като има и предимството вече да не играе за нищо в първенството си.

Първите 15 минути на "Камп ноу" бяха истинско зрелище и дадоха подобаващо обещание какво ни очаква. Двата тима се втурнаха в остри атака без да се разучават и секунда, а напрежение пред вратите се редуваше в двете посоки.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Тимовете поискаха по една дузпа, като в случая на Барселона Жоел Матип игра с ръка в наказателното поле, но тя бе пратена към защитника от твърде близка дистанция. Реферите прецениха, че няма основание ситуацията да се разглежда с ВАР.

В последвалите минути Ливърпул ставаше все по-опасен заради набезите на Садио Мане, който продължава да потвърждава, че се намира във формата на живота си.

Негови пробиви отдясно завършваха или с блокиран удар или пресечен успореден на вратата пас. Мърсисайдци получиха удар, тъй като в 24-та минута Наби Кейта напусна принудително заради контузия и бе сменен от Джордан Хендерсън.

Истинският удар обаче дойде в 26-та минута. Жорди Алба пусна една от марковите си асистенции зад защитата и връхлитащият Луис Суарес отклони топката зад

Алисон за 1:0. Това бе първи гол за Суарес през този сезон в Шампионска лига, а последният му бе отново срещу настоящия вратар на Ливърпул, но когато пазеше за Рома.

В атаките след гола каталунците продължиха да действат на убийствено висока скорост и направиха две нови много опасни акции чрез Лео Меси, но последният пас не се получи.

Ливърпул продължи да е много активен чрез Мане, който в 35-та минута получи хубав пас, но с неудобния си ляв крак стреля твърде високо от добра позиция.

До края на полувремето напрежението се настани на "Камп Ноу" и мачът се изнерви много. Първо Джеймс Милнър нарочно изблъска Меси без топка, а минути по-късно Суарес потърси саморазправа с Алисон и Андрю Робъртсън.

Още във втората минута след почивката Ливърпул имаше страхотен шанс да изравни. Вайналдум получи в наказателното поле и върна към Милнър, който стреля опасно и принуди Тер Щеген да прави важно спасяване. Упражнението на германския страж бе повторено в 53-та минута, когато Мохамед Салах отправи опасен удар по земя.

Точно след час игра Милнър направи нов пропуск, след като получи хубав пас от Салах. Ударът на английския национал обаче попадна точно в тялото на Тер Щеген.

Ливърпул постепенно взе инициативата и се настани трайно в половината на съперника. Статистиката показваше, че има пасове колкото Барса, което се случва изключително рядко на "Камп Ноу".

В 75-та минута каталунците нанесоха своя смъртоносен удар на контраатака. Меси получи и напредна. Прати топката към Сержи Роберто, който подаде на Суарес.

Последва удар в гредата и при добавката Меси вкара на празна врата - 2:0.

В 82-та минута аржентинецът взриви стадиона за втори път. Вкара изумителен фаул в десния горен ъгъл на Алисон, по какъвто начин топката не влиза и в компютърните игри - 3:0.

Ливърпул по чудо не върна един гол секунди по-късно. Удар на Фирмино бе избит от гол линията, а при добавката Салах нацели гредата. Мърсисайдци заслужаваха поне това попадение, но късметът им обърна гръб.

В края домакините имаха три златни шанса на контраатака да направят 4:0. В първият Суарес взе грешно решение да подава, а в следващите два Осман Дембеле направи два фрапантни пропуска и си навлече гнева на Меси.