Барселона поднесе ново разочарование на феновете си, след като завърши годината с нелепа загуба, макар и в неофициален мач. Каталунците се възползваха от кратката празнична пауза в Ла Лига и отскочиха до САЩ за приятелски двубой с мексиканския Клуб Америка.

Срещата се игра само 30 часа след последния шампионатен мач за Барса - измъчената победа с 3:2 над слабака Алмерия. А резултатът срещу Клуб Америка бе същият, но с обратен знак.

Шави заложи на подмладен състав, като с времето пускаше по-опитните играчи, тъй като форматът на контролата разрешаваше неограничен брой смени и двамата терньори смениха всичките си играчи.

Един младоците на Барса - 16-годишният Ламин Ямал, изведе каталунците напред в 6-ата минута, но съвсем скоро в 12-ата мексиканците изравниха с попадението на Хулиан Киньонес.

До края на първото полувреме испанците излязоха отново напред, след като се разписа още един младок - 17-годишният Марк Гию. Парадоксално, след почивката, когато за Барселона влязоха играчи с повече опит като Феран Торес и Роберт Левандовски, съперникът осъществи пълен обрат.

Срещата се игра пред 92 000 зрители в Далас, а следващият двубой за все още действащите шампиони е на 4 януари - гостуване на Лас Палмас.