ЦСКА прекрачи в третия кръг на Лига Европа с нова победа - 3:1 във Виена над "Адмира", което оформи гръмкото 6:1 като общ резултат в двата мача.

За българския представител в турнира нямаше никакви проблеми и в реванша, след като в София преди седмица австрийците бяха пратени в нокдаун с 3:0.

Още в 14-ата минута всякакви бледи надежди за обрат бяха зачеркнати след контраатака на ЦСКА, завършила с гол.

Жоржиньо изнесе бързо топката, изведе Кирил Десподов зад защитата, а крилото стреля по диагонал в гредата. Отскочилата топка отиде в централния нападател Мауридес, който инстинктивно я вкара във вратата.

Нататък видяхме познато вече и оформящо се като типично за треньора Нестор Ел Маестро лице на ЦСКА.

Снимки: Facebook

Отборът установи контрол над играта, уби темпото и просто, ефективно и пестеливо чакаше съперникът да полага големите усилия. В мача нямаше интрига и "червените", този път в бяло, не бързаха за никъде.

Такъв футбол е най-труден за практикуване, защото се иска дисциплина и точност. На моменти играчите на гостите ги забравяха, но като цяло не изпуснаха контрола.

Всички нови играчи на ЦСКА изглежда се адаптират добре, като въпроси дотук може да има единствено към представянето на десния бранител Борис Секулич, който на моменти е неориентиран.

Жоржиньо става все по-убедителен и по-късно в мача вкара втория си гол за клуба.

Преди това Мауридес приключи напълно интригата с четвъртото си попадение в четири мача за ЦСКА, възползвайки се от грешка на защитата на домакините.

В 53-ата минута над 1000 фенове на гостите изригнаха за 0:2, а атмосферата през цялото време бе като домакински мач за българския тим.

Най-добрият в "Адмира" - Синан Бакъш, върна попадение с хубав удар по земя в 55-ата минута, но Жоржиньо пак увеличи на два гола аванса на ЦСКА в 80-ата минута.

Снимка: Bulphoto

Така отборът на Ел Маестро отива в третия кръг, където ще го чака датският гранд "Копенхаген", който убедително елиминира исландския "Стярнян". Първата среща е на 9 август на стадион "Васил Левски", а реваншът - седмица по-късно в датската столица.

За тази вечер ЦСКА достави удоволствие на внушителната си гостуваща агитка, записа хубава победа за коефициент, както и първа такава в Европа от 8 години. По ирония на съдбата, предишният успех навън бе именно във Виена - 2:1 над "Рапид" през 2010-а.

Сега наред е "Копенхаген", като изпитанието ще е по-сложно. Отборът с това име стигна групите на някой от двата европейски турнира в 9 от последните 10 сезона и има колосален опит.

За тези двубои на линия ще и последното ново попълнение Евандро да Силва, който ще бъде картотекиран в понеделник в УЕФА. Бразилецът ще е още една добра опция за атаката, където неговият сънародник Мауридес вече изглежда достатъчно впечатляващо.

Като цяло ЦСКА трудно можеше да иска по-добър старт на сезона с 5 победи от 6 мача, два елиминирани съперника в Европа и само две допуснати попадения в тези двубои.

Ефективност, каквато на моменти липсваше във важни моменти през миналия сезон и струваше скъпо.

Засега правило №1 във футболната философия на Ел Маестро, което той разкри още при идването си в София - сигурност, стабилност и умна игра, се спазва като закон от играчите на ЦСКА.