Килиан Мбапе направи мача на живота си в неделя, на най-голямата възможна сцена и само на 23 години.

Той не успя да стане двукратен световен шампион, след като Аржентина победи неговата Франция с дузпи, но въпросът е - какво повече можеше да направи? Три гола в редовното време и продълженията, реализирана първа дузпа след тях...

"Мерси, Килиан", написа на първа страница в. "Екип" след лудия финал.

И с право - това бе човекът, който пусна електричество във френския отбор към края на редовните 90 минути, а тогава "петлите" изглеждаха напълно надиграни и без шанс за обрат при 0:2. И пак той вкара за 3:3 четири минути преди края на продълженията, когато отново отборът му изостана.

Числата от лудия Мондиал и финал на Мбапе, наречен с основание днес от много световни медии "крал без корона".

2 - той е едва вторият френски играч, който печели "Златната обувка" на световно първенство. Първият, ненадминат и днес в рамките на един турнир, е Жуст Фонтен с 13 гола през 1958 г.

3 - головете му на финала. Само един играч има хеттрик в мача за световната купа, англичанинът Джеф Хърст през 1966 г. И тогава головете са в 120 минути, както и сега. Само че два на Мбапе бяха от дузпи, докато Хърст бележи и трите от игра.

4 - Килиан е първият играч с четири гола на финали на Мондиали (вкара един и на Хърватия преди 4 години).

5 - той е петият играч в историята с гол на два финала. Другите са бразилците Вава и Пеле, германецът Паул Брайтнер и французинът Зинедин Зидан. Никой не е вкарвал на три финала, а след четири години Мбапе ще е само на 27... Нищо чудно да го гледаме на още три световни първенства.

8 - с толкова голове стана реализатор №1 на Мондиала. От 20 години никой не го бе постигал, след бразилския Феномен Роналдо на турнира през 2002-ра.

10 - в толкова голове е директно замесен за Франция на световното, осем попадения и две асистенции. Меси е равен с него (7 плюс 3).

12 - толкова са головете на Мбапе на Мондиали, след четирите му в Русия 2018. Пред него във вечната ранглиста остават само Мирослав Клозе (16), Роналдо Назарио (15), Герд Мюлер (14), Фонтен и Меси (по 13). И отново подчертаваме - Килиан е на 23 и пред него има достатъчно възможности и тук да е едноличен номер едно.