"Докато Лео носи екипа на селесте, ние никога няма да се предадем", написа "Ла Насион" още в минутите след края на хаотичната, луда, важна и измъчена победа на аржентинците срещу Мексико с 2:0 на световното.

Отборът отново не игра добре, с мъка плетеше каквато и да е комбинация, изглеждаше безидеен, но... топката стигна някак до Меси пред наказателното поле и - 1:0.

"Меси даде надеждата", написа "Оле".

И припомня - той вече има 8 гола на световни първенства, вкара на четири от петте Мондиала, на които е играл. И все в моменти, в които изглежда, че Аржентина е пред отпадане.

"Надеждата има едно име - Лео", коментира Хорхе Валдано, един от големите (и трезво оценяващи) футболни мозъци на страната. В студиото на испански тв канал световният шампион от 1986-а анализира:

"Отборът загуби всякаква структура в напрежението от загубата срещу Саудитска Арабия. Две години Скалони гради умен и спокоен тим, който да побеждава най-добрите и да излъчва стабилност. И изглеждаше, че го е изградил. Отидохме в Катар и изведнъж всичко се разпадна, отново се дадохме на емоциите и забравихме всичко в съблекалнята. Добре, че имаме Меси."

Осемте гола на десетката го равняват до Диего Марадона и Кристиано Роналдо по попадения на световни първенства.

Геният от Росарио дебютира през 2006-а, когато тимът стигна четвъртфинал, но самият Лео игра малко, бе тийнейджър. Четири години по-късно с треньор Марадона отпадна на осминафинал от Германия. В Бразилия 2014 вкара четири попадения и Аржентина игра финал, отново загубен с продължения от германците. Преди четири години в Русия бъдещият шампион Франция спря Меси и селесте на осминафинал.