В може би най-тежките месеци в историята на страната, Украйна най-сетне получи повод за поне малки усмивки ма фона на войната.

Донесе ги националният тим по футбол, който победи Шотландия с 3:1 като гост в полуфинален бараж за класиране на Световното първенство в Катар.

По този начин украинците се доближиха само на 90 минути от Мондиал. Нещо, което изглеждаше тотално немислимо преди седмици, когато спортът бе последна надежда на хората.

Но играчите излязоха на терена в Глазгоу именно с цел да върнат тази надежда на сънародниците и успяха, поне за три дни, след които идват и решителните 90 минути срещу Уелс в Кардиф, които ще определят последният участник на Мондиала от зона Европа.

В него двата тима ще преследват второто си класиране сред най-добрите в света. И докато Украйна бе част от Мондиал преди 16 години в Германия, то Уелс не е изпитвал това чувство от далечната вече 1958-а.

А успехът днес за Украйна бе напълно заслужен. Пред около 3000 свои фенове, играчите в жълти екипи напълно надиграха домакините и не оставиха никакво съмнение кой е по-добрият тим.

Снимка: Getty images

Още по-впечатляващото е, че шестима от титулярите на Украйна бяха играчи от местното първенство. Все хора, които не са играли футбол до избухването на войната, а доскоро изобщо не се знаеше дали ще могат да напуснат родината си, за да бъдат част от този двубой.

Днес те направиха подвиг, водени от селекционера си Олександър Петраков, който преди седмици пък подаде оставка, за да бъде на фронта. По молба на играчите обаче той се върна и ги изведе в баража.

Бараж, който разочарова милиони шотландци. Те мечтаеха да видят отбора си сред най-добрите в света за първи път от 1998-а, но с представянето си Шотландия не показа, че заслужава да е на Мондиал.

Още от самото начало на мача украинците започнаха доста агресивно. Играчите в жълто дори изглеждаха леко пренавити, като водени от несъмнено огромното си желание, си изкараха два жълти картона в първите 10 минути.

Постепенно обаче Украйна намери ритъма и в играта си, като в следващите 10 минути пропусна три страхотни шанса да поведе, като най-чисто бе положението пред капитана Ярмоленко, който от няколко метра уцели подмишницата на хвърлилия се срещу него шотландски вратар.

Домакините от своя страна разчитаха на много тичане и себераздаване, но от фтуболна гледна точка играта им куцаше сериозно, а опити за застрашаване на украинската врата имаше само чрез центрирания.

И някак логично с оглед случващото се на терена, Украйна стигна до така чакания гол в 33-ата минута.

Тогава Руслан Малиновски хвърли страхотен дълъг пас, а избягалият от отбраната Ярмоленко се нуждаеше от едно докосване да укроти топката, а с второ по брилянтен начин прехвърли вратаря от границата на наказателното поле.

Наистина невероятен гол, който освен красив като изпълнение, имаше и огромна стойност за Украйна като нация и за украинския национален тим.

По-добрата игра на украинските футболисти се пренесе и през втората част, като само четири минути след нейното начало топката бе центрирана към Яремчук, а той с глава удвои резултата.

С оглед на играта в тези първи 50 минути и двата гола преднина, просто на "Хемпдън Парк" не се виждаше, как нещо позитивно за домакините може да се случи.

Последваха още около 15 минути, в които нищо не се промени. Украйна изпусна няколко шанса, конторлираше изцяло мача, а Шотландия не успяваше да сътвори нищо интересно.

Всичко обаче се промени с двойната смяна в тима на шотландците в 68-ата минута. Стюарт Армстронг и Джак Хендри придадоха много повече агресия, а домакините за първи път натиснаха опонента си и изглеждаха опасни.

Два шанса бяха пропуснати, а 79-ата минута Калъм Макгрегър успя да вкара, подпомогнат от ужасна изява на украинския вратар и късмета.

В първия миг изглеждаше, че ударът е изчистен от голлинията, но всъщност топката бе преминала голлинията, макар и с милиметри.

Зачетеният гол върна еуфорията на стадиона, но истината е, че в последвалите 15 минути игрово време в Глазгоу, Украйна вкара едно попадение и изпусна още три чисти.

Шотландия така и не успя да направи онзи финален натиск, с който да опита да прати мача в продължения и сякаш заслужено се прости с шансовете си за първи Мондиал от 1998-а насам.

Крайният резултат все пак оформи Артьом Довбик в последната 95-а минута, а Украйна ще мечтае за нов подобен подвиг, този път в Кардиф в неделя срещу Уелс.