Българският национален отбор по футбол стартира с двубоите си за календарната година тази вечер, когато предстои първият епизод на сблъсъка срещу Република Ирландия.

Мачът е на "Христо Ботев" в Пловдив от 21:45 часа, ще бъде излъчен по БНТ 1, а също така може да проследите случващото се и на живо с Dir.bg.

Сблъсъците с Ирландия, реваншът от които е след три дни в Дъблин, са официални. Залогът в тях е място в Лига "В" в турнира Лига на нациите. За всички е ясно, че нивото е несъпоставимо с това от европейски или световни квалификации, но все пак са мачове с официален характер.

Това са първите два от общо десетте срещи, които мъжкият ни национален тим ще играе през 2025-а. Освен двубоите с Ейре ни предстоят две летни контроли срещу Кипър и Гърция, а през есента идва най-важната част от футболната година - световните квалификации.

Но да се върнем към Ейре и битката между две футболни нации, за които смело може да се каже, че най-славните години са отминали безвъзвратно. Проблемите в родния футбол, олицетворението на които е състоянието на националния ни тим, са пределно ясни на всеки фен у нас. Но нещата не са много различни от гледната точка на днешния ни опонент.

Последните няколко години са първите от десетилетия насам, в които Република Ирландия няма своята звезда. Няма дори един топ футболист от Висшата лига. Говорим за такъв на световно ниво, с какъвто в Ейре спокойно можеха да се похвалят в продължение на дълги години.

Ако сравним стартовите 11 на България и Ейре от днес и от световната квалификация помежду им през 2009-а ще видим, че и в двата отбора чисто индивидуалната класа е паднала. Показател за това най-вече е къде се състезават играчите им и каква роля имат в своите клубове.

Ядрото на ирландските състави, които познаваме от близкото минало, винаги се е състояло от основни играчи в клубове като Манчестър Юнайтед, Ливърпул и останалите топ отбори на Острова. Днес такава тенденция обаче няма. Да, вратарят Куивин Келъхър е от Ливърпул, но със статут на резерва, а останалите футболисти от Висшата лига игараят за по-периферни отбори като Евертън, Саутхемптън и Ипсуич.

Снимка: Getty images

В последните четири квалификационни цикъла - два за европейско и два за световно, България и Ейре останаха еднакво далеч от класирането, но при днешния ни противник поне има позитивна нотка към бъдещето. Ирландците са част от съвместното домакинство заедно с Великобритания на Евро 2028.

И все пак, въпреки негативната картина около този тим, която всеки ирландец би очертал, днешният ни опонент е фаворит още за мача в Пловдив.

Букмейкърите предлагат ставка от 2.30 за победа на гостите срещу 3.40 за България.

А що се отнася до ситуацията в нашия си национален тим, то в случая сякаш по-големите проблеми и по-скоро напрежение са свързани с неща извън терена. Най-вече от голямата въпросителна "Илиан Илиев".

На пресконференцията вчера самият селекционер определи спекулациите около бъдещето му "изкуствена психоза", но все пак той беше човекът, който си подаде оставката в дните преди двубоя. Тоест - спекулациите не са съвсем без основание.

Също така не е тайна, че бъдещето на Илиев като национален селекционер ще се обсъжда след сблъсъците с Ейре, а от няколко посоки идват знаци, че това бъдеще няма по никакъв начин да зависи от конкретните два мача.

Снимка: БТА

При този треньор националният ни тим при всички положения показа стабилизиране, изключвайки един кошмарен и позорен мач в Белфаст (0:5). Трудно губим и при всички положения станахме доста по-корав и труден опонент за всеки, но пък големите критики идват и откъм играта във фаза атака, където има доста какво да се желае.

Това е седмият лагер на Илиан Илиев с националния ни тим. Като изключим трудния му старт в края на 2023-а с мачовете срещу Унгария и Сърбия, които обаче може би бяха и най-добрите за България под негово ръководство, вероятно двата теста срещу Ейре днес и в неделя са най-сложен ребус пред него.

Защо са важни мачовете с ирландците? Предвид непрестанните промени в Лигата на нациите и форматите за класиране на Европейско или Световно, няма как категорично да се знае дали участието в Лига "В" носи някакво дългосрочно предимство. Това, което със сигурност носи е една идея по-добър награден фонд и по-солидни съперници, с които да мерим сили. А това е условие да израстваме като отбор в сериозни мачове, както и все пак престиж, че сме във втората по сила лига на Стария континент.

А що се отнася до европейските квалификации, ако трябва да погледнем няколко хода напред, то досегашната практика показва, че понякога е по-добре да си в по-долна лига. Особено за отборите от нивото на България.