След 60 изиграни мача на Мондиала, изводите вървят ръка за ръка с точните цифри и статистики.

Някои от тях могат да са полезни и преди полуфиналите, давайки представа за значимостта на сблъсъците в настоящ, но и исторически план, което не е маловажно.

Ето факти и статистики, които със сигурност ще са ви интересни в първия ден от решаващата седмица на Световното първенство в Русия.

Още много такива можете да намерите в специалното ни приложение.

5 - За пети път в историята полуфиналите на Мондиал са изцяло с европейски състав. Досега се бе случвало през 1934, 1966, 1982 и 2006 г. Победителите на тези турнири: Италия, Англия, Италия, Италия.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

2006 - Това е годината, в която за последен път някой от тези четири тима е стигал полуфинал. Тогава Франция елиминира Португалия игра финал (загубен).

Белгия за последно бе на такъв етап през 1986-а (загуба от шампиона Аржентина), Англия - през 1990 г. (поражение с дузпи от шампиона Германия), а Хърватия - през 1998 г., когато падна с 1:2 от Франция, която взе купата.

74 - Толкова пъти са се срещали Франция и Белгия в историята. Може да ви звучи изненадващо, но "червените дяволи" имат превес с 30 срещу24 победи.

11 - Това е 11-ият мач на Дидие Дешан начело на Франция на Световно първенство, което вече е рекорд на страната.

14 - Белгия е най-резултатният отбор на Мондиал 2018 с 14 вкарани гола в пет мача.

Това е и единственият състав, спечелил всичките си двубои на турнира - пет победи в пет срещи.

Снимка: Getty images/Guliver Photos

2 - Поредните успехи с дузпи на Хърватия са втори случай в историята, след като на Мондиал 1990 Аржентина победи на четвъртфинал Югославия и на полуфинал Италия с този метод.

6 - Франция ще играе шестия си полуфинал на Световно първенство. През 1958 г. "петлите" губят от Бразилия с 2:5, през 1982 г. отпадат с дузпи от ФРГ след 3:3 в 120-те минути, през 1986-а идва поражение пак от германците с 0:2, през 1998 г. са с титлата (победа над Хърватия на този етап), а през 2006-а стигнаха до финала след 1:0 над Португалия, но го загубиха с дузпи.

Англия за трети път ще е на полуфинал (1966, 1990 г.), като има един спечелен и един загубен с дузпи, Хърватия (след 1998 г.) и Белгия (след 1986 г.) ще играят за втори път на този етап.

6 - Хари Кейн (Англия) е фаворит за голмайсторската "Златна обувка" с 6 гола. Конкуренцията му сред останалите на турнира отбори:

Ромелу Лукаку (Белгия) - 4

Антоан Гризман и Килиан Мбапе (Франция) - 3

Лука Модрич (Хърватия) - 2.

485 - Модрич е изиграл най-много минути на първенството от всички футболисти. Той е отдъхнал само в пет от всички 490 минути, които Хърватия изкара на терена в своите 5 двубоя. Добавяме и стреса от трите изпълнени дузпи, за да видим какво напрежение и отговорност пада върху капитана на "шахматистите".

За французите най-много време на терена е изкарал Рафаел Варан (450), за англичаните - Хари Магуайър (435), а за белгийците - Кевин де Бройне (360).

157 - Головете, вкарани в 60-те мача досега на турнира.

205 - Толкова са показаните жълти картони. Червените са само четири!

46 172 - Подаванията, разменени в двубоите на Мондиал 2018 досега.

62 - Километрите, пробягани от рекордьора по този показател на първенството - руснака Роман Зобнин.

Снимка: Getty Images/Gulliver Photos

Всичко за фактите, цифрите и статистиките от Световното първенство - в специализираното ни приложение.