ЦСКА и "Левски" изиграха едно от най-разочароващите дербита за последното десетилетие, като завършиха наравно 0:0 на стадион "Васил Левски" в столицата.

Резултатът далеч не е изненадващ, тъй като е често срещан в исторически план и в последните години, но представянето на двата отбора в атака беше потресаващо. Те меко казано не отговориха на стандартите, които многобройните им фенове днес наложиха с шумната си подкрепа.

И въпреки всичко Левски можеше да се поздрави с триумф в края, като в последната 90-а минута на редовното време Ивелин Попов изпусна дузпа, която беше спасена от стража на "червените" Густаво Бусато. За нападателя на "сините" не е чуждо да изпуска дузпи на този стадион, като той на няколко пъти го направи и с националния отбор.

Така "сините" пропуснаха да вземат всички точки в 26-ия кръг и да ударят по-сериозно по шампионските амбиции на големия съперник. Точката за ЦСКА означава, че тимът остава първи с 64, вече на две пред другия конкурент за трофея Лудогорец. Левски е четвърти с 45 точки и все още не е гарантирал мястото си в челната шестица.

Снимка: БТА

Двубоят беше първи за Левски след напускането на наставника Станимир Стоилов и тимът беше воден от друга клубна легенда в лицето на Елин Топузаков. Точките обаче бяха много по-важни за ЦСКА и отборът на Саша Илич определено разочарова, като не създаде нито едно сериозно голово положение в целия мач. Ако може да се намери позитив за сърбина, то той е, че тимът му вече натрупа 15 поредни мача без загуба в шампионата.

За Левски ситуациите бяха само две - удар с глава малко преди края от Цунами, спасен от Бусато, както и дузпата, която също беше отразена от бразилския страж. Клубът затвърди доброто си представяне в защита, като не допуска гол в шести пореден мач.

ЦСКА влезе в историята на вечното дерби, като за първи път не използва нито един българин в титулярния състав. В последните два сезона тази "квота" се запълваше от Иван Турицов, но днес и той остана на резервната скамейка.

Снимка: Bulphoto

Агитките на двата отбора както винаги впечатлиха със страхотна хореография. Феновете на ЦСКА изписаха "червеният вълшебник пак е тук", а тези на Левски - "подвигът е труден, пътят е свиреп".

Мачът започна на високо темпо и без голови положения, но единоборствата в центъра на терена не липсваха. Напрежението за момент ескалира в 12-ата минута, когато Андриан Краев фаулира Жеферсон във въздуха и получи жълт картон, а играчи на двата отбора се сдърпаха.

Първият удар за ЦСКА дойде чак в 32-ата минута, когато Тобиас Хайнц от нулев ъгъл опита да изненада Андреев, но младият страж улови топката с лекота.  Малко след това Жеферсон се контузи и бе заменен принудително от Марселиньо.

Левски отвърна с добри действия на Ивелин Попов, който направи двойно подаване с Филип Кръстев и опита пас към Роналдо, но Тибо Вион се намеси ключово преди да се стигне до опасен удар.

Голови положения продължи да няма до края на първото полувреме, като по-интересните акценти бяха три жълти картона в рамките на 10 минути за символичните домакини - за Тобиас Хайнц, Тибо Вион и Амос Юга.

Втората част, подобно на първата, започна на високо темпо и с много единоборства. Различното обаче бе, че ЦСКА започна да владее топката по-продължително и заплашително отправи удар чрез Тибо Вион, но той се подхлъзна и Андреев лесно спаси. На другата врата пък Бусато също комфортно улови удар на Роналдо.

Минутите на Левски дойдоха след 65-ата, когато "сините" по-настоятелно се настаниха в противниковата половина. Най-вече скоростта на Уелтън създаде някакви проблеми на "червената" отбрана, но за Бусато сериозни грижи нямаше.

Първата истинска голова ситуация дойде в 79-ата минута, когато след центриране от ъглов удар Цунами стреля опасно с глава, но Бусато се разтегна към десния си ъгъл и изби топката в корнер.

Най-ключовата ситуация дойде в 86-ата минута, когато след центриране от Филип Кръстев Роналдо стреля с глава и топката срещна разперената ръка на Брадли Де Нойер. Никола Попов изчака сигнал от ВАР, а след това отиде да гледа на монитора и посочи бялата точка. Ивелин Попов стреля от бялата точка и видя как ударът му бе спасен от Бусато.

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 21. Амос Юга, 22. Енес Махмутович, 2. Юрген Матай, 5. Брадли Де Нойер, 15. Тибо Вион, 7. Джонатан Линдсет, 3. Жеферсон, 14. Тобиас Хайнц, 10. Маурисио Гарсес, 9. Дюкенс Назон

Левски: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 5. Келиан Ван Дер Каап, 23. Сонко Сундберг, 6. Вандерсон Цунами, 30. Филип Кръстевм, 8. Андриан Краев, 9. Рикардиньо, 10. Ивелин Попов, 17. Уелтън, 18. Роналдо