Беше като пулсиращ край на холивудски екшън.
Пеп Гуардиола крещеше в екстаз, опитвайки да заглуши 50 000 фенове, които видяха как с гол в третата минута на добавеното време, Манчестър Сити се класира на полуфинал в Шампионската лига. 5:3. Рахийм Стърлинг се плъзна пред бушуващите трибуни, Агуеро и останалите се прегръщаха, а играчите на Тотнъм изпопадаха по земята в отчаяние.
Няколко секунди по-късно настана напрегнато очакване. Съдията Джунейт Чакър отиде при екранчето край терена и загледа повторения. Засада - отменяне на гола.
Гуардиола намери сили да свали жилетката, да остане по риза и едва да седи на краката си от напрежение. Планираше смяна, но се отказа от нея...
Маурисио Почетино сякаш изобщо не разбра за какво бе отменен голът. Изглеждаше обезумял, сякаш тотално изчерпан емоционално, както и колегата му Пеп. Феновете по трибуните бяха повече в шок, отколкото триумфални или разочаровани...
ВАР в пълния му блясък. Сити отпадна, Тотнъм се класира. Видеонамесата класира напред "шпорите", защото голът на Стърлинг си изглеждаше редовен. Но намесата на крак на играч от Сити в зародиша на атаката превърна позицията на Агуеро преди последния пас от редовна в нередовна - засада.
Без ВАР този гол нямаше да бъде отменен. Нямаше кой да види в хаоса и динамиката на ситуацията в този луд мач, как топката всъщност отива към Агуеро от негов съотборник, а не от играч на Тотнъм.
С две думи - по буквата на закона решението е коректно. Същото трудно може да се каже за третия гол на гостите, когато Фернандо Йоренте си помогна с ръка. И там се гледа видео, но попадението бе признато.
"За" или "против" видеоповторенията? Как да се прилагат? Какво дават и какво отнемат на футбола, и то на най-високо равнище?
На финала на Мондиал 2018 ВАР тласна съдиите да отсъдят дузпа за Франция, която остава спорна и вероятно за нея мнения - колкото искате.
В елиминациите на Шампионската лига този сезон, технологията промени съдби на отбори, отмени и призна голове, блокира емоции, накара светът да чака тягостно решението...
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Позитивите са ясни - решенията са възможно най-близо до справедливи. Но дали и това има абсолютна стойност във футбола? По-скоро - не. Защото ситуацията с Йоренте също търпи тълкувания. А този гол се оказа фатален за Сити и победен за Тотнъм.
Защото в последната минута на Ювентус - Аякс домакините искаха дузпа за игра с ръка и поне половината фенове пред телевизорите видяха такава. ВАР обаче реши обратното.
В мача Ливърпул - Порто (2:0) гостите искаха дузпа, топката явно удари ръката на играч на домакините, но ВАР даде сигнал, че такава няма. Твърде отблизо е пратена топката.
ВАР реши двубоя ПСЖ - Манчестър Юнайтед, когато в последната минута гостите получиха корнер при 1:2, но видеото им даде дузпа и с 1:3 отидоха на четвъртфинал. Пак ВАР отне гол на Аякс срещу Реал, после призна такъв за холандците в реванша.
Попадението на Барселона като гост на Манчестър Юнайтед първо бе отменено за засада, но ВАР показа, че няма такава.
Повечето от взетите с гледане на видео решения са точни. В това отношение футболът прави стъпка напред. Но тя може и да не е толкова голяма, колкото опитват да ни я представят УЕФА и ФИФА.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Негативната реакция идва първо от факта, че става доста тъпо да гледаме как головете вече не носят искрената емоция, която сме свикнали да виждаме. Играчите се оглеждат, някак предпазливо отиват да прегръщат голмайстора, а в средата на целия хаос един човек седи и си сочи ухото - чака сигнал. Непотвърдена емоция. Някак - непозволена, прибързана.
Другият проблем са няколкото все още сиви петна в работата на системата. Какво точно гледат и кога, хората в стаичката с видеото? Намеса само при "явна и очевидна грешка" е формулировката, но понякога това е доста хлъзгава трактовка.
Защо на мача Порто - Ливърпул (1:4) телевизионната аудитория трябваше да чака решението за гол в полза на гостите, и чак тогава да види повторенията? Не е ли това част от идеята - да видиш и да прецениш, да имаш и ти мнение, както в същото време такова изразяват хората в стаята с видеото?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Много въпроси, много "за", много "против"...
Дори Почетино, който спечели най-важния мач в кариерата си с две решения на ВАР в сряда, не е убеден, че нововъдението е изцяло позитивно.
"Твърде много неща не са ясни - каза аржентинецът. - Смущаващо е, объркващо е, един път си на върха на радостта, друг път недоумяваш... Ще видим как ще бъде подобрено в следващите сезони, за да има смисъл от ВАР."
Питаме ви за вашето мнение. Добро ли е за играта нововъведението?