Световното клубно първенство се очертава да бъде тотален провал откъм зрителски интерес, пишат медиите отвъд океана.

Изключително спорният нов турнир на ФИФА, който към този момент си навлича повече критици отколкото фенове, започва на 14 юни в САЩ.

Осем дни преди старта обаче продажбата върви катастрофално, а прогнозите са, че огромна част от 48-те мача от груповата фаза ще се играят пред полупразни стадиони.

Дори мачът на откриването, в който е замесен местния Интер (Маями) с Лионел Меси в състава не може да бъде разпродаден. Нещата са доста притеснителни, защото към момента по-малко от 20 000 души са си взели билет за въпросния двубой срещу Ал Ахли, а говорим за стадион с капацитет от 65 000.

Интер (Маями) играе мачове си от първенството на своя 19-хиляден "Чейс Стейдиъм", но сега ще има ролята на символичен домакин на доста по-големият "Хард Рок Стейдиъм", което веднага създаде проблем.

Наложи се организаторите на свалят цената на билетите с 84%, надявайки се крайната цена от около 50 долара да мотивира някои фенове да използват шанса да зърнат Лионел Меси в игра.

На този етап ФИФА все още не потвърждава официално за големия проблем с очертаващите се празни места, но от централата намекнаха, че интерес към момента има само и единствено за мачовете на Ривър Плейт, Бока Хуниорс и Реал (Мадрид).

Дори и мачовете на тези отбори обаче не са разпродадени към момента.

Снимка: Getty Images

Според появилите се информации, към момента има само два мача от груповата фаза, които са почти разпродадени и по всяка вероятност ще се играят пред пълни трибуни. Това е сблъсъкът между Байерн (Мюнхен) и Бока Хуниорс в Маями, както и този между мексиканския Пачука и Реал в Шарлът.

А в опит да привлече зрители цените за някои от по-малко атрактивните мачове изглеждат смешни на фона на това, което се феновете трябва да плащат за мачове в Европа и САЩ.

Например мачът между Улсан от Южна Корея и Мамелоди Съндаунс от ЮАР, който ще се проведе в Орландо може да бъде посетен за 24 долара.

Цени между 24 и 33 долара може да осигурят билет за мачове като Мамелоди - Флуминензе, Палмейрас - Ал Ахли, Бенфика - Оукланд, както дори и ПСЖ - Ботафого.

ПСЖ - Ботафого е сблъсък между действащият първенец на Европа и шампионът на Бразилия. Въпреки това организаторите са принудени да пуснат билети от около 30 долара в опит да позапълнят огромните стадиони, на които се провеждат мачовете.

Снимка: Getty Images

Прогнозите са, че в мачове като Уидад Казабланка - Ал Аин, Ал Хилал - Ред Бул Залцбург, Мамелоди - Улсан и Оукланд - Бенфика може да се стигне до ситуацията, в която на стадиона да има 2-3 хиляди души.

Тези мачове предвидливо са пратени на стадиони с по-малък капацитет, но все пак гледката би била доста смущаваща и пагубна за имиджа на и без това спорния турнир.

Но това не е никаква изненада, защото дори националният тим на САЩ трудно събира над 10 000 души в някои от мачовете си. Трудно може да повярваме, че клубове от Азия и Африка ще предизвикат по-голям интерес.

А колкото до клубовете, тяхната мотивация остава наградният фонд от 1 милиард долара, който ФИФА успя да осигури.

Снимка: Getty Images