Разкъсваният от ръководни проблеми и въпросителни Ботев (Пловдив) започна с победа стартиралият тази седмица сезон в Първа лига - 2:0 над градския съперник Локомотив в Коматево.

Атмосферата в Пловдив беше впечатляваща въпреки ограниченията за публика наложени от пандемията с коронавирус. Домакинската публика помогна на "канарчетата" да извоюват заслужен успех с гол на Тодор Неделев през първата част и на Атанас Илиев през втората.

Локомотив не показа нищо от играта, която им донесе Купата и Суперкупата на България през тази година и по ирония на съдбата тимът поне временно се озовава в зоната на изпадащите, където е и Лудогорец.

До преди днешния мач в статистическата история двата пловдивски тима бяха с напълно равен актив от победи и загуби, както и голова разлика. С този си триумф обаче "канарчетата" ще се радват на аванс поне до реванша на Лаута през втория полусезон.

Успехът на Ботев идва в много труден период, след като досегашният собственик на клуба Георги Самуилов предаде акциите, а ръководител в клуба призна, че въпросителните са много.

Първата голяма възможност в мача се откри пред домакините. Иван Бандаловски стреля с глава след центриране, но Мартин Луков спаси вратата си.

По-добрата игра на "канарчетата" даде резултат още в деветата минута след гол на Тодор Неделев. Халфът се възползва от страхотна игра на новото попълнение Атанас Илиев, взе топката от краката му и преодоля Луков с прецизен удар - 1:0.

След това събитията на терена се успокоиха, но Ботев продължи да е по-концентрираният и сякаш мотивиран отбор.

Локомотив стигаше до по-дълги периоди с владеене на топката, но атаките завършваха с неточни центрирания или губене на притежанието. Като цяло с изключение на откриващите 10 минути първото полувреме бе скучновато.

Второ полувреме започна силно за Локомотив и се наложи Мартин Луков да спасява опасно удар на Бирсент Карагерен.

Ботев отвърна с шанс пред Атанас Илиев, който стреля твърде неточно с труден удар от движение. Още в следващата атака бившият играч на Монтана се изправи сам срещу Луков, но ударът му по земя бе спасен. Голям пропуск.

Сякаш обаче Илиев бе орисан да вкара, защото от последвалия корнер се разписа с глава след центриране на Неделев , надскачайки високата защита на Локомотив.

След попадението категорично Локомотив взе инициативата, но единствените шансове дойдоха след статични положения. Янко Георгиев се справи с всички предизвикателства обаче.