Лудогорец се класира за шеста поредна година в груповата фаза на Лига Европа след драматично равенство 3:3 при гостуването си на Жалгирис във Вилнюс.

Срещата-реванш в плейофите мина през много драма, като на три пъти тимът на Анте Шимунджа изоставаше в резултата и в крайна сметка изравни във второто 15-минутно продължение. Така победата с 1:0 от първия мач в Разград се оказа ключова.

Днешният определено не беше най-добрият двубой за Лудогорец в Европа през този сезон, но тимът имаше късмет, след като в 118-ата минута получи дузпа и Оливие Вердон я реализира в 120-ата. Така българският шампион избегна наказателни удари, които можеше да ги пратят вместо в Лига Европа, в Лигата на конференциите.

Лудогорец игра изключително слабо в защита и допусна гол още в 20-ата секунда. След това бързо изравни, но в по-голямата част от двубоя играеше като изоставащ в резултата. Все пак епилогът беше щастлив и в петъчния ден Шимунджа и играчите му с интерес ще гледат жребия за груповата фаза. Преди Жалгирис те отстраниха още Сутиеска и Шамрок Роувърс.

Снимка: Официален сайт

Очакванията, че реваншът ще е труден за Лудогорец се потвърдиха още в първата минута на мача. Разградчани изостанаха в резултата, след като в 20-ата секунда дълъг пас не бе разчетен от защитата на "орлите". Кахинде Овенуси подаде към Фабиен Оурега и той наказа излезлия напред Симон Слуга за 1:0.

В осмата минута Лудогорец успя да отговори. Новият бразилски нападател Игор Тиаго се разписа, с доза късмет, след като преди това шут на Матиас Тисера бе спасен и рикошира. Топката попадна в краката на Тиаго и той отблизо я добута за 1:1.

Само че радостта на разградчани не бе дълга и в 15-ата минута Жалгирис отново изравни общия резултат. Меко центриране намери Роман Оливейра и той с пета върна към Оливер Буф, който отблизо бе точен за 2:1.

В 26-ата минута бързоногите нападатели на литовския тим направиха още една опасна контра атака, но след последния пас, който със сигурност щеше да се превърне в асистенция, Антон Недялков се намеси ключово.

В 33-ата минута Лудогорец имаше шанс да изравни, когато Бърнард Текпетей стреля силно от границата на наказателното поле, но единственият литовец в състава на домакините Едвинас Гертмонас плонжира и изби.

В края на полувремето двама играчи на Жалгирис се озоваха очи в очи срещу Слуга и не се разбраха кой да стреля, като последва много неточно изпълнение от изгодна позиция.

В 57-ата минута Лудогорец отново взе аванс в общия резултат след супер отиграване на Матиас Тисера, който бе изведен, преодоля с тяло защитник и прати топката покрай вратата за 2:2.

Само че Жалгирис удари отново в 63-ата минута, когато топката стигна до бразилеца Ренан Оливейра и той с много качествен удар с левия крак малко пред наказателното поле не остави шанс на Слуга - 3:2.

Лудогорец не създаде кой знае колко голови положения след това, макар че в края на редовното време един удар на Рик Джонатан бе спасен с глава от бранител пред гол линията. В началото на продължението отново той стреля в гредата в ситуация, в която бе отсъдена засада.

В 110-ата минута резервата Йосиф Тадич можеше да донесе голямата радост за литовските фенове, когато получи остро подаване от десния фланг. Трябваше да стреля с първото си докосване и прати топката над вратата.

Моментът за Лудогорец дойде в 118-ата минута, когато тимът получи дузпа за нарушение срещу резервата Шоу. От бялата точка Оливие Вердон реализира хладнокръвно за 3:3.

В самия край на мача на два пъти Лудогорец оцеля, след като първо удар бе спрян с шпагат пред гол линията, а следващият секунди по-късно прелетя над вратата.