ЦСКА загуби с 0:2 от швейцарския Базел в ключов реванш от плейофите в Лига на конференциите и отпадна на последното стъпало преди груповата фаза.

"Армейците" бяха спечелили с 1:0 първия мач в София, но на реванша не успяха да удържат преднината си.

Българският гранд бе подкрепян от около 500 "червени" фенове на стадион "Сейнт Якоб", а на трибуните бе и тенис легендата Роджър Федерер, който е голям фен на Базел.

В първите минути швейцарският тим пробва домакински натиск, но ЦСКА издържа. В главен герой се превърна Густаво Бусато, който на два пъти направи отлични спасявания.

Първо в 18-ата минута Бусато отрази шут по земя, а после направи феноменално спасяване при добавка на Амдуни, който стреля фронтално от 6-7 метра.

В 24-ата минута нова опасна атака на домакините завърши със задна ножица на Милър, но вратарят на ЦСКА отново прояви класа и улови.

В 28-ата минута "армейците" също имаха шанс да отбележат - за съжаление, ударът на Туфегджич мина над гредата.

Полувремето пък завърши с нова опасна атака на Базел -Милър преодоля Турицов и стреля опасно покрай гредата. Веднага след това Гарсес получи отлично извеждащо подаване, но се препъна и не успя да застраши вратата на домакините.

Така ЦСКА и Базел се оттеглиха при 0:0 на почивката.

БТА

В 49-ата минута героят до този момент Густаво Бусато получи жълт картон за умишлено бавене на играта.

В 54-ата минута официално предупреждение имаше и за резервата на ЦСКА Джеферсон, който дори не бе в игра. Бразилецът загряваше покрай корнера и умишлено ритна една топка на терена, за да забави играта, но реферът го видя и му вдигна жълт картон.

В 66-ата минута обаче "червената" стена най-накрая бе пробита. Фабиан Фрай бе изведен зад гърба на Амос Юга и прати топката в мрежата - 1:0 за Базел. изравнявайки общия резултат от двата мача.

Малко след това треньорът на ЦСКА Саша Илич извади от игра грешника Юга и разочаровалия нападател Бамба, а на тяхно място влязоха Жеферсон и Браян Морено.

Базел пък тръгна в атака, търсейки втори гол, като до 80-ата минута направи нови два сериозни пропуска.

БТА

В 84-ата минута Базел все пак стигна до ключовия втори гол, след като Михаел Ланг се разписа от малък ъгъл между краката на Бусато -2:0 за домакините.

Веднага след това треньорът на ЦСКА Саша Илич отново направи двойна смяна, рискувайки всичко, като вкара в игра Дюкенс Назон и Станислав Шопов на мястото на Линдсет и Туфегджич.

"Червените" обаче стигнаха единствено до разбъркване в наказателното поле на домакините, преди да чуят последния съдийски сигнал.

Така Базел си отмъсти на "армейците" за отпадането преди 2 години и се класира за груповата фаза на Лига на конференциите, а ЦСКА прекратява европейското си участие за този сезон и ще се съсредоточи в битката за титлата в българското първенство.