Сър Гарет Саутгейт - една от най-противоречивите фигури в английския футбол, произнесе реч, която отекна в медиите на Острова далеч не само по футболни причини.

Селекционерът заведе националния тим на два поредни европейски финала, но ги загуби - с дузпи от Италия и с 1:2 от Испания. Въпреки пораженията, това са най-успешните турнири на Англия от 1966-а насам и първи играни финали. Критиките към Саутгейт обаче бяха поне равни с похвалите, а за Коледа на 2024-а той бе включен в списъка на хора в страната, получаващи титлата сър.

В речта си на ежегодното събитие на BBC, носещо името на Ричард Дибмблъди, Саутгейт говори за проблемите на младите хора в модерното общество.

"Светът днес за младите хора става все по-трудно място - казва бившият треньор на Англия. - Не, защото те са родени по-слаби или нямат съпротивителните сили и борбеността на предходните генерации. А защото се сблъскват със съвсем различно напрежение. Това е нещо уникално, което аз и хората от моето поколение, не сме изпитвали в първите години от съзнателния ни живот.

Огромното влияние на социалните медии е в основата на всичко това. Днес младите хора са бомбардирани с информация по всяко време на деня. И то от устройства, които се събират в дланта им. И се актуализират, сменят и продължават да бълват нова информация през секунди.

Когато аз растях, хората, с които се сравнявах, бяха останалите деца от нашата улица. Никой от нас не беше перфектен.

Днес си осмиван, атакуван вербално или агресивно, ако не се вписваш в това, което е тренд, модерното и най-актуално разбиране как трябва да изглеждаш и какъв да си. Това не е лесно място за млад човек.

През миналото лято и аз щях да прочета ужасни обиди, ако ползвах социалните медии. По време на Евро 2024 това бе трендът, това бе модерното. Аз се изолирах и фокусирах върху работата ми. Но разбирах какво се случва от други хора.

Младите хора са пристрастени, а едновременно с това - травмирани, от този нов феномен. Не ме изненадва, че все повече родители изискват от децата си за дълги периоди от деня да са без телефони и други дигитални устройства около тях. Това е едно от решенията.

Младите хора страдат, те са изолирани в това общество, въпреки че се чувстват част от голяма общност. Това е измамно. И заменят истинското общуване с интернет, с гейминг, с порнография. Има твърде много от тези неща в тяхното ежедневие."

Саутгейт отделя място и за футболната еволюция на страната, като не си приписва заслуги, но прави изключително интересен паралел.

"Има огромна промяна в манталитета, в начина на мислене на футболистите в страната ни - казва той. - Преди 29 години, на Евро 1996, аз вървях 50 метра до точката на дузпата в полуфинала срещу Германия, знаейки, че е вероятно да изпусна (и той наистина изпусна, а Англия отпадна на полуфинал - б.р.).

През 2018-а на световното, когато бихме дузпи срещу Колумбия, Ерик Дайър вървя 50 метра към мястото за изпълнение, сигурен, че ще вкара. Никой от нас не се съмняваше, че ще вкара (и той вкара, а англичаните продължиха).

Ето това е една от големите разлики в мисленето на английските играчи днес. И затова успехът е зад ъгъла, дори вече се вижда. Два финала поред са голяма крачка. Следващата ще е титла."

ИЗБРАНО