Европейското първенство по футбол в Германия е зад гърба ни, но спортното лято продължава с Олимпийските игри във Франция. Хората очакват все по-високо спортно майсторство, издържливост и нови световни и олимпийски рекорди. По-бързо, по-високо, по-силно, по-дълго... атлетизмът, силата и издържливостта на човешкия организъм сякаш нямат край. На каква цена обаче или, по-точно, с какъв биохак?

Въпреки, че някои са забранени, и водят до дисквалификации и отмяна на спортни постижения, допингът и стимулантите стават неизменна част от спортния живот на любимите спортисти, а играта на криеница между анти-допинг организациитe и медицинските екипи на състезателите скоро може да се превърне в нов спорт, освен, че вече e бизнес.

Забранителният списък на веществата за спортистите се актуализира всяка година от Световната антидопинг агенция (WADA), за да обхване все повече и повече химикали или нововъзникнали молекули на вещества, но състезанието на анти-допинг организациите с фармацевтичната индустрия изглежда неравно.

Допинг контролът от над половин век е по-скоро тест за интелигентност - всички взимат, но не всеки го хващат, е коментарът на специалистите и спортните фенове. Има вещества, обаче, които не се считат за допинг, и съответно не влизат в списъка - едно от тях е никотинът.

В мониторинговата програма за 2024 година на Световната антидопингова агенция (WADA), никотинът фигурира, заедно с кофеина и други вещества, за които е уточнено, че "не са в списъка на забранените вещества, но които WADA желае да наблюдава, за откриване на потенциални модели на злоупотреба в спорта."

Проучване от 2023 г., публикувано в списание "Sports Medicine"¹, анализира близо 61 000 теста за допинг контрол в 90 спорта, като 1 на всеки 5 проби се оказва положителна за употреба на никотин.

Никотин - враг или приятел на спорта

Снимка: iStock by Getty Images

Спортист с цигара в уста отдавна е неприемлива картинка за обществото. Тютюнопушенето е несъвместимо с високото спортно майсторство, а комбинацията между спорт и цигари звучи абсурдно. А никотинът има своята лоша слава, именно заради цигарите. И когато мислите за никотин, вероятно в съзнанието ви изникват образи на пушачи, пристрастяване, канцерогени и болести, а не елитни спортисти и спортни постижения. Но науката вече не гледа с лошо око на никотина и се смята, че не той е причинител на заболяванията, свързани с тютюнопушенето - такива са катраните и другите вредни вещества, отделяни в дима, заради високата температура на горене.

За разлика от цигарите, използването на тютюн, който не се пуши, при спортистите има друго измерение и значение. Не е случайно, че никотинът влиза в списъка на наблюдаваните вещества на Международната анти-допинг организация, но не и в забранителния списък - очевидно защото подобрява представянето на спортистите.

Заедно с кофеина, никотинът се счита за най-широко използваното психоактивно вещество в света на спорта. Той е по-мощен от кофеина, и особено в колективните спортове, като между една трета и половината от професионалните спортисти използват никотин. Спортистите и техниите медицински екипи смятат, че помага за предотвратяване на сухотата в устата, контролира телесното тегло и подобрява концентрацията и вниманието.

Снимка: iStock by Getty Images

Никотинът се предпочита от спортистите, като някои дъвчат тютюн, други смучат тютюн във влажна форма - снус, или вдишват сух тютюнев прах, наречен емфие. Нищо чудно, че лекарите, които се грижат за спортната форма на отборите, не просто разрешават, а понякога и препоръчват преди състезания да се използват никотинови лепенки, дъвки, спрейове за нос, които са медицински средства за отказване на цигарите, тъй като те повишават вниманието и концентрацията по време на самите състезания. През последните години, все повече спортисти прибягват до никотина през никотинови паучове - субстанция от растителни фибри с никотин.

Запалените футболни фенове може би си спомнят медийните репортажи преди няколко години от Лестър Сити, когато местната легенда Джейми Варди призна, че използва никотинови паучове, не обича да прекарва време във фитнеса и няма намерение да променя навика си, защото той не противоречи на това, което се очаква от нападател на терена. Въпреки че някои хора и здравни експерти се възмутиха, други от Обединеното кралство контрираха, че "стимулантът може да повиши представянето със седем процента, а антидопинговите власти го наблюдават в годините и не са определили никотина като проблемен".

Дъвченето на тютюн, не е нещо необичайно за многохилядните бейзболни фенове от голямата лига на Америка, които са свидетели на това как техните идоли бейзболните играчи, вместо да пушат, дъвчат тютюн, ползват снус или никотинови паучове.

Хокейът на лед е друг спорт, за който се знае, че между 30 и 50 процента от играчите, които активно се състезават, използват никотин. Други професионални спортове с по-висока от средната за света (приблизително 25% световно разпространение на тютюна, предимно чрез тютюнопушенето на цигари) употреба на никотин непосредствено преди или по време на мач са американски футбол и бобслей.

В две от пет проучвания, които тестват въздействието на никотина в лепенки и дъвки, установяват, че той подобрява издръжливостта при активна физическа дейност и увеличава мускулната сила. Също така е интересно да се отбележи, че от петте проучвания, които съобщават за отрицателни странични ефекти от никотина (напр. кашлица, кихане, възпалено гърло, повишен сърдечен ритъм, гадене и замаяност), нито едно не отчита намаляване производителността на физическите упражнения, а две² ³ от тях действително откриват подобрена производителност.

Както стана ясно, никотинът е наблюдаван, но не забранен. Това е настоящият му статут за спортистите. Световната антидопингова агенция наблюдава въздействието му върху спортистите, за да определи дали употребата му може да има позитиви или негативи и как това може да повлияе на резултатите в спорта, и за да реши бъдещия му статут.

Въпреки, че много спортисти се придържат към мантрата, че ако се чувстват добре с нещо, повече от него е още по-добре, с никотина трябва да се има предвид, че ниските дози действат като стимулант, но в по-високи може да има и ефекта на депресант.

Вероятно медицинските екипи и самите спортисти отчитат подобряване на представянето им на терена, както и в тренировките и състезанията, но дали фармацевтичните или тютюневите компании ще предприемат проучвания за въздействието върху спортистите на никотин-заместващите терапии или на никотиновите продукти без дим, предстои да видим.

Едно е ясно по отношение на никотина и употребата му в спорта: практиката може и да показва известно позитивно въздействие върху формата на атлетите, фитнес маниаците и, като цяло, върху постиженията в спорта, но са необходими повече доказателства, преди да се насърчава употребата на никотиносъдържащи продукти.


Източници

¹ Should We be Concerned with Nicotine in Sport? Analysis from 60,802 Doping Control Tests in Italy | Sports Medicine (springer.com)

² Effect of transdermal nicotine administration on exercise endurance in men - Mündel - 2006 - Experimental Physiology - Wiley Online Library

³ A Randomised, Placebo-Controlled, Crossover Study Investigating the Effects of Nicotine Gum on Strength, Power and Anaerobic Performance in Nicotine-Naïve, Active Males | Sports Medicine - Open | Full Text (springeropen.com)