Валентино Роси се върна на подиума в състезание от MotoGP за първи път след повече от година прекъсване. Доктора завърши трети в юлската жега на пистата в Херес, а мотоциклети на "Ямаха" окупираха първите три места за първи път от 2014 година насам.

Живата легенда на мотоциклетизма Роси вече е само на една крачка от 200 подиума в "кралския" клас. С третото място днес седемкратният световен шампион вече има 199 завършвания в челната тройка при най-добрите, а ако се вземат под предвид призовите му класирания при 250-кубиковите и 125-кубиковите, то тази цифра набъбва до общо 235!

Победата днес бе за Фабио Куартараро, който спечели второ поредно състезание. Французинът започна от полпозишън и задържа лидерството до последно, а между него и Роси на втора позиция приключи Маверик Винялес.

Всъщност испанецът трябваше да започне първи, но най-доброто му време от квалификацията не бе зачетено заради излизане от пистата на седми завой.

Гран При на Андалусия завърши с едва тринадесет финиширали състезатели от общо двадесет и двама стартирали, след като почти половината мотоциклетисти не стигнаха до финала заради катастрофи и механични проблеми.

Актуалният световен шампион Марк Маркес не стартира днес заради медицински причини, макар да взе участие в свободните тренировки. Испанецът бе опериран във вторник тази седмица и ръководството на отбора му взе решение да не рискува със здравето му.